15. mája 2008

Cibulkovej tesná prehra so Šarapovovou v 2. kole v Ríme

Slovenská tenistka Dominika Cibulková prehrala v stredajšom stretnutí 2. kola dvojhry na turnaji WTA Tour Internazionali BNL d´Italia v Ríme (Tier I, dotácia 1,34 milióna USD, antuka vonku) s dvojkou tohto ...

RÍM 14. mája (WEBNOVINY) - Slovenská tenistka Dominika Cibulková prehrala v stredajšom stretnutí 2. kola dvojhry na turnaji WTA Tour Internazionali BNL d´Italia v Ríme (Tier I, dotácia 1,34 milióna USD, antuka vonku) s dvojkou tohto podujatia i svetového rebríčka, Ruskou Mariou Šarapovovou, za 171 minút tesne 2:6, 6:3, 4:6. V rozhodujúcom sete viedla 2:0 a mala dva brejkbaly na trojgemový náskok. Devätnásťročná z Piešťan pochádzajúca bratislavská rodáčka Cibulková v podstate už čelila jednotke renkingu po tom, ako líderka dlhodobého počítačového poradia, Belgičanka Justine Heninová, v stredu nečakane oznámila ukončenie svojej kariéry. Slovenská fedcupová opora v úvodnom dejstve na hlavnom dvorci Stadio Pietrangeli v areáli Foro Italico síce brejkom vyrovnala na 2:2, ale potom povolila favorizovanej 21-ročnej Sibírčanke s floridskou adresou zisk štyroch gemov v rade. Ôsma hra pritom trvala takmer štvrť hodiny. Víťazka januárových Australian Open Šarapovová v nej odvrátila dve hrozby straty podania a potrebovala až sedem setbalov. Prvé dejstvo vďaka tejto dráme z jeho záveru napokon napriek značne jasnému výsledku trvalo 53 minút. Ešte o 3 minúty dlhší bol druhý set, v ktorom Cibulková unikla na 4:2, a hoci hneď inkasovala rebrejk, hladko sa opäť dokázala presadiť pri servise Rusky. V deviatej hre pri podávaní na vyrovnanie stavu setov čelila skóre 0:30, ale situáciu zvládla a využila druhý setbal. Nástup do rozhodujúcej časti sa jej vydaril fantasticky: okamžite súperku brejkla a za stavu 2:0 mala dve šance na reprízu, ktorá mohla navodiť nezvratnosť vývoja v prospech Slovenky. Namiesto 3:0 však čoskoro bolo 2:3 a z tohto otrasu sa outsiderka už naplno nespamätala. V šiestom geme eliminovala tri hrozby, ale štvrtú nie. Šarapovová sa nenechala zastaviť v rozlete ani Cibulkovej brejkovým znížením na 3:4 a vlastným premrhaním náskoku 40:0 na príjme v ôsmom geme. Využila totiž štvrtý brejkbal na 5:3, a hoci v deviatej hre znova dala protivníčke šancu (obojstranne štvrtá strata podania v rade, celkovo trinásta), opäť zabrala ako returnujúca hráčka. Premenila druhý mečbal. Zverenkyňa Vladimíra Pláteníka Cibulková, tento týždeň 32. v hodnotení WTA Tour, nestačila na trojnásobnú grandslamovú šampiónku a niekdajšiu svetovú jednotku ani pri ich nedávnom premiérovom vzájomnom súboji 13. apríla vo finále turnaja v Amelia Island na Floride. Vtedy jej podľahla za 120 minút 6:7 (7), 3:6. Stále platí, že víťazka bratislavského podujatia ITF Ritro Slovak Open 2006 v zápase ukončenom mečbalom naposledy prehrala s rebríčkovo slabšou hráčkou 6. januára v Sydney. Bola ňou Estónka Kaia Kanepiová figurujúca vtedy na 73. pozícii. Na druhej strane - už vo štvrtom dueli z piatich zápasov na okruhu odchádzala z kurtu ako zdolaná. V Charlestone po spomenutom floridskom finále na začiatku druhého setu pre problémy so slabinami podala ruku Ruske Anastasii Rodionovovej a v Berlíne podľahla Ukrajinke Aľone Bondarenkovej. Z talianskej metropoly, v ktorej v rámci hlavného okruhu debutovala, si Cibulková odnáša 35 renkingových bodov a šek na 6590 USD. Na blížiacom sa druhom grandslamovom podujatí roka, parížskom Roland Garros, bude členka TK Slovan Slovenská sporiteľňa Bratislava s veľkou pravdepodobnosťou medzi 32 nasadenými, čo by znamenalo, že rebríčkovo lepšiu súperku by s určitosťou nestretla pred 3. kolom. Držiteľka 19 singlových titulov Šarapovová, ktorá mala na úvod voľno a v osemfinálovom 3. kole vo "večnom meste" si zmeria sily s nenasadenou Dánkou Caroline Wozniackou (36.), zásluhou istoty šeku na 13 000 USD prekročila hranicu 12 miliónov USD zárobku tenisom počas kariéry. Pred príchodom na Apeninský polostrov mala podľa údajov v sekcii Current Match Notes na internetovej stránke WTA na konte 11 992 028 USD. Už v piatkovom štvrťfinále môže dosiahnuť ďalšiu métu: jubilejný 300. triumf na profesionálnej scéne. Tento rok má bilanciu 25-2. Na rímskom turnaji bola v roku 2005 v semifinále. Predvlani neštartovala pre zranenie pravej nohy a minulý rok absentovala vinou problémov s pravým ramenom. V stredu ju nezastavilo ani 13 dvojchýb. Dvojhra - 2. kolo: Maria Šarapovová (2-Rus.) - Dominika Cibulková (SR) 6:2, 3:6, 6:4 za 171 minút SITA