Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

02. augusta 2019

Zmena klímy bola jednou z príčin povodní a požiarov, tvrdia vedciIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP Photo
 
Moskva 2. augusta (TASR) - Zmena klímy bola jednou z príčin tohtoročných povodní v Irkutskej oblasti a požiarov na Sibíri. Informoval o tom v piatok šéf ruskej Federálnej služby pre hydrometeorológiu a monitorovanie životného prostredia Maksim Jakovenko.


"Niektoré nešťastia a núdzové situácie sa vyskytujú neustále. Najprv sú to povodne, potom požiare... Skutočný dôvod je jasný: ide o prebiehajúce klimatické zmeny. Predtým boli bez povšimnutia, ale počas posledných šiestich alebo siedmich rokov sme každý rok zaregistrovali, že počet nebezpečných javov vzrástol dva a pol až trikrát v porovnaní s predchádzajúcimi desaťročiami," uviedol Jakovenko, ktorého citovala agentúra TASS.

Jakovenko poznamenal, že v rokoch 1980-1990 sa každoročne vyskytovalo približne 100-150 nebezpečných prírodných javov, ktoré ovplyvnili ekonomiku. V súčasnosti dochádza k 450-500 takýmto nebezpečným javom a ich počet v blízkej budúcnosti porastie.

Povodne v Irkutskej oblasti sa začali v júni, keď sa po silných dažďoch rieky vyliali z brehov. Pri prvej povodňovej vlne bolo v 109 obciach zaplavených približne 10.900 domov, v ktorých žilo 42.700 ľudí. Pri povodniach zomrelo 25 ľudí a šesť ďalších je nezvestných.

Na území Amurskej oblasti, kde 25. júla vyhlásili stav ohrozenia v dôsledku povodní spôsobených silnými dažďami, zostáva stále zaplavených 462 domov. Úrady evakuovali 2572 ľudí vrátane 902 detí.

Čo sa týka požiarov, k 2. augustu ich je v Rusku 160, a to na ploche 6866 hektárov. Z toho 62 požiarov horelo v Irkutskej oblasti a 69 v Krasnojarskom kraji. Tlačová služba ministerstva pre mimoriadne situácie informovala, že miera šírenia lesných požiarov na Sibíri a na Ďalekom východe bola obmedzená o pätinu.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Výstava v lučenskom múzeu prezentuje diela z keramického sympózia
<< predchádzajúci článok
Video: Sedemročný chlapec poriadne prekvapil lekárov, v ústach mal o 526 zubov naviac

Zmena klímy bola jednou z príčin povodní a požiarov, tvrdia vedci - diskusné fórum čitateľov