Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. novembra 2022

Zomrel čínsky exprezident Ťiang Ce-min, podľahol ťažkej chorobeVo veku 96 rokov zomrel v stredu bývalý čínsky prezident Ťiang Ce-min, ktorý krajinu vyviedol z izolácie po tom, ako armáda v roku 1989 brutálne potlačila prodemokratické ...Zdieľať
china_obit_jiang_62311 45930c8dcef14fd78f8752588d71c729 676x451 30.11.2022 (Webnoviny.sk) - Vo veku 96 rokov zomrel v stredu bývalý čínsky prezident Ťiang Ce-min, ktorý krajinu vyviedol z izolácie po tom, ako armáda v roku 1989 brutálne potlačila prodemokratické protesty na Námestí nebeského pokoja a podporoval ekonomické reformy, ktoré viedli k desaťročiu prudkého rastu.


Podľa štátnej televízie a agentúry Sin-chua skonal Ťiang v dôsledku leukémie a zlyhania orgánov v Šanghaji, kde v minulosti pôsobil ako starosta a tajomník Komunistickej strany.

Čínu previedol historickými zmenami


Ťiang, ktorý bol po nepokojoch v roku 1989 prekvapivým výberom do čela rozdelenej strany, napokon Čínu previedol historickými zmenami, vrátane obnovenia trhovo orientovaných reforiem, návratu Hongkongu spod britskej správy v roku 1997 a tiež vstupu Pekingu do Svetovej obchodnej organizácie v roku 2001.

I keď sa Čína navonok otvárala, Ťiangova vláda naďalej potláčala disent, zatvárala aktivistov bojujúcich za ľudské a pracovné práva či demokratické zmeny a zakázala hnutie Fa-lun Kung, ktoré vládna strana považovala za hrozbu pre svoj mocenský monopol.

V zákulisí mocenského boja


Ťiang sa síce svojej poslednej oficiálnej funkcie vzdal v roku 2004, no naďalej pôsobil v zákulisí mocenského boja, ktorý napokon v roku 2012 viedol k vzostupu súčasného prezidenta Si Ťin-pchinga.


Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel čínsky exprezident Ťiang Ce-min, podľahol ťažkej chorobe © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Termíny výplaty úrazovej a pozostalostnej úrazovej renty sa menia, peniaze dostanete skôr
<< predchádzajúci článok
Mikuláš príde a rozsvieti Dúbravku