Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

19. júla 2021

Zomrel Kurt Westergaard, umelca preslávila kontroverzná karikatúra proroka MohamedaVo veku 86 rokov zomrel dánsky karikaturista Kurt Westergaard, ktorý sa preslávil predovšetkým stvárnením prorokaZdieľať
denmark_obit_westergaard_76255 80d32123f384471bbe231305b1fe5ddb 676x488 19.7.2021  - Vo veku 86 rokov zomrel dánsky karikaturista Kurt Westergaard, ktorý sa preslávil predovšetkým stvárnením proroka Mohameda. Ako v nedeľu uviedla pre dánske médiá jeho rodina, skonal po dlhej chorobe v spánku ešte 14. júla - deň po narodeninách.

Bomba namiesto turbanuWestergaard od začiatku 80. rokov pracoval ako karikaturista v dánskych novinách Jyllands-Posten. V roku 2005 sa stal svetovo známym po kontroverznom vyobrazení proroka Mohameda, ktorému nakreslil bombu namiesto turbanu.

Karikatúry vyvolali rozruch predovšetkým v moslimských krajinách, keďže vyznávači islamu považujú znázornenie proroka za svätokrádež, a v roku 2006 prerástli do násilných protidánskych protestov moslimov po celom svete.

Bojoval za slobodu prejavu


Po rozruchu dostal Westergaard niekoľko vyhrážok smrťou a bol pod policajnou ochranou. V roku 2008 zatkli troch ľudí, ktorí ho plánovali zavraždiť, a v roku 2010 dokonca do jeho domu vtrhol 28-ročný Somálčan so sekerou a nožom. Muža neskôr odsúdili na 10 rokov väzenia.

Po Westergaardovi zostala manželka a päť detí, 10 vnúčat a jedno pravnúča. Noviny Jyllands-Posten v pondelok v úvodníku uviedli, že po smrti Westergaarda „je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým zdôrazniť, že boj za slobodu prejavu, ktorý sa stal jeho osudom, je bojom nás všetkých za slobodu“.


Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel Kurt Westergaard, umelca preslávila kontroverzná karikatúra proroka Mohameda © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pri využívaní umelej inteligencie v justícii treba brať do úvahy možný zásah do ľudských práv
<< predchádzajúci článok
Zomrel Juraj Kubánka, spoluzakladateľ SĽUK-u

Zomrel Kurt Westergaard, umelca preslávila kontroverzná karikatúra proroka Mohameda - diskusné fórum čitateľov