Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

19. júla 2021

Zomrel Juraj Kubánka, spoluzakladateľ SĽUK-u


Tagy: úmrtie

Spoluzakladateľ Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK) Juraj Kubánka zomrel v pondelok nad ránom vo veku 92 rokov. Pre agentúru SITA to potvrdil generálny riaditeľ SĽUK Juraj Hamar. ...Zdieľať
juraj kubanka 676x491 19.7.2021 (Webnoviny.sk) - Spoluzakladateľ Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK) Juraj Kubánka zomrel v pondelok nad ránom vo veku 92 rokov.


Pre agentúru SITA to potvrdil generálny riaditeľ SĽUK Juraj Hamar. Dodal, že termín a miesto poslednej rozlúčky zatiaľ nevedia, no budú o ňom neskôr informovať prostredníctvom tlačovej správy.

„SĽUK si určite pripomenie osobnosť majstra Kubánka, ale je to ešte veľmi čerstvé a práve dnes sú po celozávodnej dovolenke umelci po prvýkrát v práci,“ uviedol Hamar.

Juraj Kubánka


... sa narodil 31. októbra 1928 v obci Turo tri dvory v údolí Malej Fatry, ktorá bola v roku 1949 premenovaná na obec Turie. V roku 1932 sa však rodina presťahovala do Liptovských Sliačov, kde aj Kubánek získal základné vzdelanie.

V roku 1947 bol prijatý na Lekársku fakultu v Bratislave, no štúdium nedokončil. V tomto období spolu s Pavlom Kertysom a Jurajom Králikom založili tanečnú skupinu Odzemkári, ktorá v spojení s Národopisnou skupinou Živeny vytvorila základ Lúčnice.

Kubánka na podnet Pavla Tonkoviča nastúpil v októbri 1949 do SĽUK-u, kde sa mali podieľať na tvorbe druhého programu. V roku 1957 absolvoval štúdium na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.

Pre politické dôvody bol v roku 1968 zbavený funkcií v SĽUK-u a v roku 1971 prijal ponuku robiť choreografa v Štátnom súbore pre srbskú ľudovú kultúru (SLA v Budyšíne – Bautzene). Za jeho prácu ho ocenili v roku 1966 cenou Zaslúžilý umelec (1966), v roku 2008 štátnym vyznamenaním Radu Ľudovíta Štúra I. triedy a v roku 2017 Cenou ministerky kultúry.
Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel Juraj Kubánka, spoluzakladateľ SĽUK-u © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: úmrtie
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zomrel Kurt Westergaard, umelca preslávila kontroverzná karikatúra proroka Mohameda
<< predchádzajúci článok
Video: Zlatú palmu v Cannes získal film Titane

Zomrel Juraj Kubánka, spoluzakladateľ SĽUK-u - diskusné fórum čitateľov