Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. decembra 2006

Zomrel pacient, ktorý vyvolal diskusie o eutanázii



Ťažko chorý pacient, ktorý trpel svalovou dystrofiou a v Taliansku vyvolal vášnivé debaty o eutanázii, vo štvrtok náhle zomrel, informovali talianske médiá. Iba jeden deň predtým experti vyhlásili, ...



Zdieľať

RÍM 21. decembra (WEBNOVINY) - Ťažko chorý pacient, ktorý trpel svalovou dystrofiou a v Taliansku vyvolal vášnivé debaty o eutanázii, vo štvrtok náhle zomrel, informovali talianske médiá. Iba jeden deň predtým experti vyhlásili, že 60-ročný Piergiorgio Welby by mal byť naďalej udržiavaný pomocou prístrojov pri živote, pretože mu nehrozí náhla smrť. Welbyho úmrtie oznámila spravodajská televízna stanica Sky TG24. Informáciu priniesla aj rozhlasová stanica talianskej Radikálnej strany, ktorá bojovala za Welbyho právo na smrť.

Rímski štátni žalobcovia v utorok vzniesli námietku voči rozhodnutiu civilného súdu, ktorý odmietol uznať Welbyho právo na odpojenie od prístrojov podporujúcich životné funkcie, s argumentom, že toto rozhodnutie obsahuje "zjavné protirečenia" - pacient napríklad môže požiadať o odpojenie od respirátora, ale toto právo nemôže odsúhlasiť žiadny súd. Ministerka zdravotníctva Livia Turcová v sobotu vyhlásila, že rozhodnutie súdu potvrdilo "naliehavú potrebu vytvorenia pravidiel, ktoré by objasnili zákonný rámec toho, čo sa nazýva udržiavanie pri živote umelými prostriedkami".

Vyššia zdravotnícka rada (CSS), poradná skupina podliehajúca ministerstvu zdravotníctva, v stredu uviedla: "Starostlivosť o Piergiorgia Welbyho, najmä pokiaľ ide o respirátor, ktorý ho udržuje pri živote, nepredstavuje nadmernú starostlivosť... Jeho život nie je v priamom ohrození."

Pacient, ktorý od 27. roku života trpí svalovou dystrofiou, je už takmer desať rokov napojený na umelé dýchanie. "Som zajatec vlastného tela. Čoskoro nebudem môcť byť so svetom spojený ani očami," napísal Welby, ktorý bojuje za svoje právo na smrť, pretože sa nachádza v bezvýchodiskovej situácii. Môj život už nie je životom, píše. Pacient už 30 rokov nemôže chodiť, hovoriť dokáže len za pomoci prístroja a posledný polrok dostáva iba umelú výživu. Welby v septembri zaslal otvorený list prezidentovi Giorgiovi Napolitanovi, v ktorom ho žiadal o pomoc. Welbyho boj podporovala aj talianska ministerka pre zahraničný obchod Emma Boninová, ktorá minulý týždeň držala zo solidarity s pacientom dvojdňovú hladovku. Jej radikálna strana už desať rokov bojuje za legalizáciu eutanázie v katolíckom Taliansku, cirkev sa však tejto možnosti bráni.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Súd rozhodol, že Poprad nemôže mať dvoch viceprimátorov
<< predchádzajúci článok
Poistenci VšZP odovzdali 7,8 % chybných ročných zúčtovaní