Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

13. apríla 2018

Zomrel špičkový jazzový gitarista Gyula BabosŠpičkový maďarský jazzman, gitarista Gyula Babos, už nie je medzi živými. Umelec, ktorého dlhší čas sužovali zdravotné problémy, zomrel vo štvrtok vo veku 68 ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Dušan Hein
Budapešť 13. apríla (TASR) - Špičkový maďarský jazzman, gitarista Gyula Babos, už nie je medzi živými. Umelec, ktorého dlhší čas sužovali zdravotné problémy, zomrel vo štvrtok vo veku 68 rokov. Informáciu priniesla v piatok tlačová agentúra MTI.


Rodák z Budapešti hrával na gitare od 15 rokov, v roku 1966 získal prvú cenu na jazzovej súťaži Maďarského rozhlasu, neskôr si zahral vo viacerých formáciách, naposledy vo vlastnom triu, ktoré zriadil v roku 1989.

Gyula Babos, ktorý opakovane vystúpil aj na Slovensku, zanechal bohatú diskografiu, účinkoval, ale aj nahrával v priebehu desiatky rokov trvajúcej umeleckej dráhy s množstvom svetoznámych interpretov. Zahral si napríklad aj s Victorom Baileym, Frankom Zappom, Jamesom Moodym, Tonym Scottomm, Herbiem Mannom alebo Trilokom Gurtuom.

Zosnulý hudobník, ktorého ocenili viacerými prestížnymi trofejami vrátane Lisztovej ceny, ako aj vysokým štátnym vyznamenaním - Radom Maďarskej republiky za zásluhy, bol manželom obľúbenej speváčky populárnej hudby Klári Katonovej.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
TWiiNS prichádzajú s novým singlom Our Own Paradise
<< predchádzajúci článok
Pre spor o dedičstvo zmrazili majetok Johnnyho Hallydaya

Zomrel špičkový jazzový gitarista Gyula Babos - diskusné fórum čitateľov