Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

03. augusta 2020

Zomrel úspešný klavirista Leon Fleisher, desaťročia svojej kariéry hral iba ľavou rukou


Tagy: úmrtie

Vo veku 92 rokov v nedeľu podľahol následkom rakoviny renomovaný americký klavirista Leon Fleisher. Bol známy tým, že desaťročia svojej kariéry sa sústredil prevažne na hudbu písanú pre hranie ľavou ...Zdieľať
leon 676x392 3.8.2020  - Vo veku 92 rokov v nedeľu podľahol následkom rakoviny renomovaný americký klavirista Leon Fleisher. Bol známy tým, že desaťročia svojej kariéry sa sústredil prevažne na hudbu písanú pre hranie ľavou rukou.

Detský zázrak v hre na pianoFleisher sa narodil v roku 1928 v kalifornskom San Franciscu židovským imigrantom z východnej Európy.

Už v 40. rokoch minulého storočia ho považovali za detský zázrak, na piane hral od štyroch rokov a v deviatich dostal možnosť zdokonaľovať talent u známeho klaviristu Artura Schnabela.

Hral výlučne ľavou rukou


Jeho sľubne sa rozvíjajúcu kariéru však pribrzdila indispozícia pravej ruky. V roku 1964 mu diagnostikovali fokálnu dystóniu - neurologický stav, ktorý mu znemožnil využívať pri hre pravú ruku.

Neskôr sa venoval práci dirigenta, poskytoval hodiny klavíra a postupne sa snažil zvládnuť hru na piane využívajúc pri tom výlučne ľavú ruku.

"Zrazu som si uvedomil, že moje spojenie s hudbou bolo vtedy väčšie ako pri obojručnej hre na klavíri," povedal v jednom z rozhovorov pre National Public Radio.

Návrat k obojručnému hraniu


O tri desaťročia neskôr, po sérii vydarených terapií, znova nadobudol schopnosť využívať pri hre aj pravačku. V roku 1995 sa vrátil k obojručnému hraniu a vydal dva úspešné albumy.

Jeden z nich, ktorý nesie príznačný názov Two Hands (Dve ruky, pozn.), inšpiroval tvorcov rovnomenného dokumentu z roku 2006 o živote Leona Fleishera, ktorý si dokonca vyslúžil nomináciu na Oscara.


Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel úspešný klavirista Leon Fleisher, desaťročia svojej kariéry hral iba ľavou rukou © SITA Všetky práva vyhradené.

Tagy: úmrtie
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Najjedovatejší chrobák na Slovensku je májka fialová. Radšej ju vôbec nechytajte (video)
<< predchádzajúci článok
Vedci vedia predpovedať slnečné erupcie, nový model môže pomôcť zmierniť ich negatívny vplyv na Zem