Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

03. augusta 2020

Najjedovatejší chrobák na Slovensku je májka fialová. Radšej ju vôbec nechytajte (video)Patrí medzi ohrozené, no aj medzi najjedovatejšie druhy hmyzu na Slovensku.Zdieľať
Jedovatý chrobák májka fialová

Májka fialová má povesť nebezpečného chrobáka, na ktorého si treba dávať pozor a ktorého nemáme v žiadnom prípade brať do rúk.

Kantaridín môže aj zabiť

Na pohľad krásny, tmavý chrobák s nádychom do modra až fialova vypúšťa pri dotyku páchnucu žltkastú tekutinu – hemolymfu, ktorá obsahuje prudko jedovatý alkaloid kantaridín.

Ten môže spôsobiť nepríjemné kožné reakcie vo forme pľuzgierov, no vo väčších dávkach môže i zabiť. Pre človeka je kantaridín smrteľný už pri dávke 30 mikrogramov.

Májka je ohrozený druh

Májka sa vyskytuje na celom území Slovenska a je zaradená do zoznamu ohrozených živočíchov. Stretnúť sa s ňou môžeme najmä na lúkach, ale aj v záhradách.

Dorastá do veľkosti jeden až štyri centimetre, samičky sú pritom väčšie než samčekovia.

Panikáriť netreba

Podľa entomológov však panikáriť pri strete s májkou nie je nutné. „Aby sa človek májkou otrávil, tak by ich musel zjesť niekoľko,“ pre český server zprávy.akruálne.cz uviedol entomológ Aleš Bezděk.

Prípad otravy u človeka alebo domáceho zvieraťa si Bezděk nepamätá. Človek by sa ale aj tak mal dávať pozor a zabrániť, aby sa jedovatý kantaridín nedostal do styku s citlivou sliznicou ako jazyk alebo oko.

V prípade ohrozenia je však májka vždy pripravená svoju chemickú zbraň použiť, no najbežnejšie sú po strete s ňou len kožné reakcie.

 


© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Štát chce nový mýtny systém pod svojou réžiou, má byť lacnejší a výhodnejší
<< predchádzajúci článok
Zomrel úspešný klavirista Leon Fleisher, desaťročia svojej kariéry hral iba ľavou rukou

Najjedovatejší chrobák na Slovensku je májka fialová. Radšej ju vôbec nechytajte (video) - diskusné fórum čitateľov