Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala    Hudba

24. septembra 2020

Zomrela Juliette Gréco, ikona francúzskeho šansónuVo veku 93 rokov skonala v stredu ikona francúzskeho šansónu Juliette Gréco. Jej legendárna umelecká kariéra trvala osem dekád, vystupovať prestala iba pred štyrmi rokmi ako 89-ročná. Múza ...Zdieľať
france_obit_juliette_greco_28266 98af3ae2b7114ac8904b8ea2a468db89 676x484 24.9.2020 (Webnoviny.sk) - Vo veku 93 rokov skonala v stredu ikona francúzskeho šansónu Juliette Gréco. Jej legendárna umelecká kariéra trvala osem dekád, vystupovať prestala iba pred štyrmi rokmi ako 89-ročná.


Múza filozofov a spisovateľov vrátane Jeana-Paula Sartra a Alberta Camusa sa narodila v roku 1927. Počas druhej svetovej vojny ju väznili nacisti. Neskôr však začala účinkovať v pivničných kluboch a kaviarňach. Pôsobila aj na hereckej scéne, kde spolupracovala s velikánmi filmového plátna ako Jean Cocteau, Ingrid Bergman, Orson Welles či Ava Gardner.

V polovici 60. rokov 20. storočia zaznamenala veľké úspechy doma vo Francúzsku, kde stvárnila schizofreničku v strašidelnej televíznej minisérii Belphégor (1965), a zaspievala si s Jacquesom Brelom či Georgesom Brassensom.

Populárna však bola aj v cudzine vrátane susedného Nemecka aj ďalekého Japonska. V roku 1967 spievala pred 60 000 ľuďmi v Berlíne a v roku 2005 vydala album piesní v nemčine. Bola trikrát vydatá, ale mala tiež dlhý pomer s džezovým trubkárom Milesom Davisom.


Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrela Juliette Gréco, ikona francúzskeho šansónu © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Záchranárom sa podarilo dostať späť do mora takmer 90 veľrýb. Zvažujú, čo s mŕtvymi telami (video)
<< predchádzajúci článok
Svetová meteorologická organizácia potvrdila novú rekordne nízku teplotu na severnej pologuli

Zomrela Juliette Gréco, ikona francúzskeho šansónu - diskusné fórum čitateľov