Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

03. apríla 2024

Zomrela rozhlasová moderátorka Ľuba Šajdová, podľahla ťažkej chorobeVo veku 74 rokov zomrela dlhoročná rozhlasová moderátorka Ľuba Šajdová. Ako informoval Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS), Šajdová ešte pred časom moderovala reláciu Ars ...Zdieľať
gettyimages 1156452308 676x450 3.4.2024 (SITA.sk) - Vo veku 74 rokov zomrela dlhoročná rozhlasová moderátorka Ľuba Šajdová. Ako informoval Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS), Šajdová ešte pred časom moderovala reláciu Ars Litera v Rádiu Devín, a to i napriek dlhodobej ťažkej chorobe.


Venovala sa rozhovorom v rámci literárnej publicistiky, so slovenskými literárnymi i umeleckými osobnosťami. Bola i dvojnásobnou držiteľkou Krištáľového mikrofónu, ktorý získala v ankete poslucháčov o naj moderátora Slovenského rozhlasu, a to v rokoch 2002 a 2004.

Bola autorkou literatúry faktu


Okrem toho bola i autorkou literatúry faktu. Na konte mala napríklad publikácií Rozhovory spod Zobora s Jánom Chryzostomom kardinálom Korcom či životopisná dielo o profesorovi Josefovi Vágnerovi, s názvom Dych ducha.

Šajdová sa narodila 30. januára 1950. Strednú školu absolvovala v Poprade a na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave vyštudovala slovenský jazyk a estetiku.

Získala aj zahraničné ocenenia


V Slovenskom rozhlase pôsobila na rôznych pozíciách od roku 1974, podieľala sa aj na výrobe rôznych programov. V roku 2012 získala Autorka Ľuba Šajdová bola v roku 2012 ocenená Cenou SAV Slovenskej akadémie vied za celoživotné dielo v oblasti vedeckej žurnalistiky.

Rovnako bola i držiteľkou viacerých zahraničných ocenení, napríklad Japan Prize, Prix Italia alebo Prix France. Na Slovensku dostala i pamätnú medailu Matice slovenskej či výročnú cenu výročnú cenu Národného literárneho centra, Literárneho týždenníka a Spolku slovenských spisovateľov.


Zdroj: SITA.sk - Zomrela rozhlasová moderátorka Ľuba Šajdová, podľahla ťažkej chorobe © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kapela Kiss predáva svoju obchodnú značku aj hudbu
<< predchádzajúci článok
Radošinské naivné divadlo a SĽUK spojil muzikálový projekt