Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

14. mája 2024

Zomrela sólistka Opery Slovenského národného divadla Ľubica RybárskaVo veku 65 rokov zomrela v utorok 14. mája dlhoročná sólistka Opery SND Ľubica Rybárska. O jej úmrtí informovala tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková. Významná slovenská sopranistka Ľubica ...Zdieľať
440858764_1034038121542833_3817916530219978229_n e1715710822112 676x468 14.5.2024 (SITA.sk) - Vo veku 65 rokov zomrela v utorok 14. mája dlhoročná sólistka Opery SND Ľubica Rybárska. O jej úmrtí informovala tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.


Významná slovenská sopranistka Ľubica Rybárska získala spevácke vzdelanie v triede prof. Ľuby Šestákovej na žilinskom konzervatóriu a následne v triede prof. Viktórie Stracenskej na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.

Výrazné míľniky kariéry


V roku 2004 sa na VŠMU vrátila už ako vysokoškolská pedagogička a v roku 2012 úspešne habilitovala ako docentka, v roku 2019 ako profesorka. Ešte ako študentka VŠMU debutovala v Slovenskom národnom divadle v Krútňave Eugena Suchoňa ako Katrena a hneď po absolutóriu bola prijatá do angažmánu ako sólistka Opery SND.

Výrazným míľnikom jej profesionálnej kariéry bol rok 1988, kedy sa stala víťazkou svetoznámej opernej súťaže Luciana Pavarottiho vo Philadelphii v USA. Spoločne s Lucianom Pavarottim sa neskôr opakovane predstavila na operných pódiách, napríklad ako Amelia v Maškarnom bále Giuseppe Verdiho.
 
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Portfólio operných domov a symfonických orchestrov, v ktorých pôsobila, zahŕňa Nemecko, Švajčiarsko, Spojené štáty americké, Francúzsko, Rusko, Chorvátsko, Španielsko, Rakúsko, Taliansko, Veľkú Britániu, Poľsko, Grécko či Nórsko. Svoj talent prezentovala aj na známych festivalov v Salzburgu, Berlíne, Bregenzi, Edinburghu či na Schleswig-Holstein Musik Festival.

Na doskách Opery SND


Na doskách Opery SND sa Ľubica Rybárska predstavila napríklad ako Verdiho Abigail (Nabucco), Aida, Elisabetta (Don Carlo), Lady Macbeth, Amelia (Maškarný bál), Leonora di Vargas (Sila osudu), Amelia Grimaldi (Simon Boccanegra), Leonora (Trubadúr). či Bizetova Micaela (Carmen).
 
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


„V SND sme sa s obdivuhodnou umelkyňou a krásnou dámou stretli naposledy v septembri 2023, keď sme pri príležitosti jej životného jubilea, 65 rokov, vzdali hold jej umeniu na predstavení Suchoňovej opery Svätopluk,“ dodala Pažítková.


Zdroj: SITA.sk - Zomrela sólistka Opery Slovenského národného divadla Ľubica Rybárska © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nastala najväčšia slnečná erupcia za takmer dve dekády, Zem by ju však nemala pocítiť (video+foto)
<< predchádzajúci článok
Trauma a uzdravenie. Aké sú dôsledky násilia a ako sa dá vyliečiť?