Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

15. mája 2024

Nastala najväčšia slnečná erupcia za takmer dve dekády, Zem by ju však nemala pocítiť (video+foto)Na Slnku v utorok nastala najväčšia erupcia za takmer dve desaťročia. Udialo sa tak len niekoľko dní po tom, ako Zem zasiahli silné slnečné búrky a vytvorili oslňujúce polárne žiary na nezvyklých ...Zdieľať
15.5.2024 (SITA.sk) - Na Slnku v utorok nastala najväčšia erupcia za takmer dve desaťročia. Udialo sa tak len niekoľko dní po tom, ako Zem zasiahli silné slnečné búrky a vytvorili oslňujúce polárne žiary na nezvyklých miestach.

V porote, ktorú tento rok vedie režisérka Greta Gerwig, sa zišli aj herečky Lily Gladstone a Eva Green, oceňovaný španielsky režisér Juan Antonio Bayona, libanonský režisér a scenárista Nadine Labaki či známy francúzsky herec Omar Sy.  Slovenská účasť v Cannes  Slovensko na festivale, ktorého súčasťou je aj medzinárodný filmový trh Marché du Film, zastupujú tri filmové profesionálky.  Režisérka Tereza Nvotová predstaví pripravovaný tretí hraný film s názvom Otec, ktorý je inšpirovaný skutočnou udalosťou, keď otec zabudol svoje dvojročné dieťa v aute.  Režisérka a producentka Vera Lacková zo spoločnosti Media Voice sa zúčastní programu Producers Network, kde predstaví pripravovaný dokumentárny projekt Čaruj. Bude aj účastníčkou panelovej diskusie Roma in Film, kde sa bude hovoriť o stereotypoch v zobrazovaní najväčšej európskej menšiny.  Producentka Wanda Adamík Hrycová sa na podujatí zúčastní projektu Producers on the Move, ide o platformu, ktorá na filmovom trhu poskytuje dvadsiatim vybraným producentom a producentkám možnosť rozšíriť svoju medzinárodnú sieť. Adamík Hrycová prináša projekt režisérky Sahray Karimi, ktorý je založený na skutočných udalostiach. „Jeho námetom sa stala záchranná misia, ktorú Sahraa zažila počas pádu Kábulu v roku 2021. Teraz sme pripravení začať s financovaním a neviem si pre štart predstaviť lepšie miesto ako Cannes,“ povedala producentka.  Už po dvadsiaty raz bude mať Slovensko na Marché du Film v Cannes aj prezentačný pavilón. Festival potrvá do 25. mája.

Najväčšia erupcia v rámci 11-ročného cyklu


Bola to najväčšia erupcia v rámci tohto 11-ročného slnečného cyklu, ktorý sa podľa amerického Národného úradu pre oceány a atmosféru (NOAA) blíži k svojmu vrcholu.

Dobrou správou je, že Zem by tentoraz mala byť mimo dosahu, pretože erupcia nastala v časti Slnka odklonenej od Zeme. Erupcia bola najsilnejšia od roku 2005, pričom na stupnici pre takéto erupcie dostala hodnotenie X8,7.

Nečakané otočenie satelitu


Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) uviedol, že víkendová geomagnetická búrka spôsobila, že jeden z jeho environmentálnych satelitov sa nečakane otočil z dôvodu zníženej nadmorskej výšky a prešiel do ochrannej hibernácie známej ako bezpečný režim.
 

The Sun emitted a strong solar flare on May 14, 2024, peaking at 12:51pm ET. NASA’s Solar Dynamics Observatory captured an image of the event, which was classified as X8.7. https://t.co/njaYS2IutE pic.twitter.com/oIJn2gmIUF


— NASA Sun & Space (@NASASun) May 14, 2024

 Na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) zasa siedmi astronauti dostali odporúčanie, aby zostali v oblastiach so silným tienením proti žiareniu. Posádke podľa NASA nehrozilo žiadne nebezpečenstvo.
 

This one deserves a close up! ????


Here’s another, multi-wavelength look at today’s X8.7-class solar flare, the most powerful of this solar cycle. pic.twitter.com/TxxGDNTXmF

— NASA Sun & Space (@NASASun) May 14, 2024
Zdroj: SITA.sk - Nastala najväčšia slnečná erupcia za takmer dve dekády, Zem by ju však nemala pocítiť (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Video: Kapela HEX sa teší získaným oceneniam a predstavuje svoju letnú novinku “Iná ako ostatné”
<< predchádzajúci článok
Zomrela sólistka Opery Slovenského národného divadla Ľubica Rybárska