Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Auto moto

03. februára 2019

Zvolenská firma začala vyrábať cesty z plastu. Svet si z nás môže brať príkladĽudia si začali uvedomovať, že situácia s nadmerným používaním plastov je viac než alarmujúca a zaťažuje životné prostredie. Zvolenská firma Viakorp ponúka pri stavbe ciest revolučné riešenie, z ktorého si môžu brať príklad aj iné krajiny.Zdieľať
Zvolenská firma začala vyrábať cesty z plastu. Svet si z nás môže brať príklad

Firma Viakorp začala vyrábať špeciálny asfalt, ktorý sa vyrába z recyklovaného plastu. S takýmto typom ciest sa môžeš stretnúť v Banskobystrickom kraji. Európania vyprodukujú približne 26 miliónov ton plastu, z čoho sa však nezrecykluje všetko – iba necelá tretina. Zvyšok končí na skládkach či v spaľovniach. Ten najhorší možný prípad je, že sa s odpadom stretávame v moriach či oceánoch. Snahu zvolenskej firmy si všimli dokonca aj v Belgicku.

Portál rtbf.be uviedol, že zrecyklované plasty sa premenia na granulát, z ktorého sa 20% použije pri výrobe asfaltu. Prvá z takto vyrobených ciest sa nachádza v okrese Lučenec.  Na výrobu takého typu ciest sa používajú hlavne PET fľaše či plastové vrecúška. Tieto cesty majú nielen dlhšiu životnosť (približne o tri roky oproti bežnému asfaltu), no sú na ne oveľa nižšie náklady.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Video: Ako vzniká film na Slovensku? Nahliadnite s nami do zákulisia príprav filmu ‘Amnestie’
<< predchádzajúci článok
Video: Novinka od značky Nike ti vyrazí dych. Tenisky sa zašnurujú bez tvojej pomoci

Zvolenská firma začala vyrábať cesty z plastu. Svet si z nás môže brať príklad - diskusné fórum čitateľov