Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

25. decembra 2006

Generálne riaditeľstvo SND čaká v januári sťahovanieV priebehu januára budúceho roku čaká generálne riaditeľstvo Slovenského národného divadla (SND) sťahovanie do novej budovy SND na ľavom brehu Dunaja. Ako agentúru SITA informovala generálna ...Zdieľať

BRATISLAVA 25. decembra (WEBNOVINY) - V priebehu januára budúceho roku čaká generálne riaditeľstvo Slovenského národného divadla (SND) sťahovanie do novej budovy SND na ľavom brehu Dunaja. Ako agentúru SITA informovala generálna riaditeľka SND Silvia Hroncová, riaditeľstvo sa presťahuje ešte pred tým, ako divadlo prevezme novú budovu do správy. Správcom sa totiž stane až 1. februára 2007 - o mesiac neskôr, ako sa pôvodne plánovalo. Novostavba, ktorá naraz pojme viac ako 1 700 divákov, bude oficiálne otvorená 14. apríla 2007.

Divadlo sa musí pre posun prechodu novej budovy do správy SND na otvorenie pripraviť za skrátený čas dva a pol mesiaca. Od 1. februára 2007 sa začne sťahovať Činohra SND - Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava (DPOH) a Malá scéna SND. Činohra SND bude uvádzať inscenácie na svojich doterajších scénach až do konca marca, na prípravu v novej budove sa plánuje sústreďovať od 1. do 13. apríla. V dvojtýždňovom období, keď budú priestory DPOH a Malej scény SND uzatvorené, sa bude hrať len v historickej budove SND, kde sa po otvorení divadla k produkcii Opery a Baletu pridá aj Činohra. Hluché obdobie nečinnosti nevznikne, divadelné súbory však budú hrať menej. "Sme si vedomí, že sme vo veľmi náročnom procese. Naším želaním a snahou je, aby však divák prechod do novej budovy nepocítil a aby aj naďalej rád chodieval do nášho divadla," povedala Hroncová.

Podľa generálnej riaditeľky je pre SND presťahovanie sa do novostavby začiatkom novej éry. Po otvorení novej budovy sa začnú uvádzať viaceré náročnejšie tituly v blokoch, dva až tri dni za sebou tak, ako je zvykom aj na iných európskych scénach. Ako prví si nový systém vyskúšajú Opera a Balet. Premiéry predstavení bude sprevádzať množstvo podujatí ako výstavy, semináre či workshopy. Jednou z priorít bude prilákať do SND mladého diváka. Podľa Hroncovej divadlo pracuje na rozšírení programovej štruktúry, ktorá by bola viac orientovaná práve na žiakov a študentov. V mesiacoch máj a jún bude SND vybrané tituly uvádzať okrem večerných aj v dopoludňajších hodinách pre školy.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dóm rekonštruujú vďaka príspevku KSK a eurofondom
<< predchádzajúci článok
Rocker Bono sa stane rytierom Britského impéria