Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

26. decembra 2006

Dóm rekonštruujú vďaka príspevku KSK a eurofondomAj vďaka finančnému príspevku z Košického samosprávneho kraja (KSK) napĺňa nezisková organizácia Perly Gotickej cesty svoje poslanie, ktorým je získavanie prostriedkov na záchranu gotických ...Zdieľať

KOŠICE 26. decembra (WEBNOVINY) - Aj vďaka finančnému príspevku z Košického samosprávneho kraja (KSK) napĺňa nezisková organizácia Perly Gotickej cesty svoje poslanie, ktorým je získavanie prostriedkov na záchranu gotických pamiatok Dómu sv. Alžbety a Kaplnky sv. Michala v Košiciach. Jej zámerom je tiež rozšírenie Gotickej cesty na celé územie Košického kraja.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa KSK Soňa Jakešová, vlani KSK prispel dotáciou 500 000 Sk na dokončenie rekonštrukcie Kaplnky sv. Michala, v tomto roku regionálna samospráva poskytla 100 000 Sk Arcibiskupskému úradu v Košiciach na obnovu najviac poškodených častí oltára Navštívenia Panny Márie v Dóme sv. Alžbety. Na tento účel budú použité aj financie z tohtoročnej verejnej zbierky, ktorú vyhlásila organizácia Perly Gotickej cesty. Podľa jej tajomníčky Márie Bartkovej vlani získali vďaka daru občanov 60 000 korún, zo zbierky v roku 2006 očakávajú príjem okolo 70 000 korún. Aj tieto prostriedky použijú na opravu oltára Navštívenia Panny Márie a zamedzenie ďalšieho poškodzovania jeho najohrozenejších častí.

Nezisková organizácia Perly Gotickej cesty vďaka úspešnému projektu s názvom Obnova Rákócziho hrobky v Dóme sv. Alžbety v Košiciah získala takmer 6,37 mil. Sk, ktoré použije na rekonštrukciu interiéru hrobky a časti exteriéru severnej časti Dómu sv. Alžbety. Projekt je spolufinancovaný Európskym fondom pre regionálny rozvoj, Ministerstvom výstavby a regionálneho rozvoja SR a neziskovou organizáciou Perly Gotickej cesty.
V rámci rekonštrukcie Rákócziho hrobky budú opravené jej klenby, rebrá, steny a solitéry. Počas rekonštrukcie ostení nad severovýchodnou bočnou loďou chrámu dôjde k očisteniu povrchu kameňa, k jeho výmene a tmeleniu, reštaurovaniu pamätnej tabule a vitráží. Realizácia projektu potrvá dva roky, v závere bude vydaná viacjazyčná prezentačná publikácia o Rákóczim, Dóme sv. Alžbety a zachytávajúca aj rekonštrukciu tejto historickej pamiatky.

Rákócziho hrobku navštevuje ročne okolo 20 tisíc domácich a zahraničných turistov. Najvýznamnejšiu skupinu tvoria maďarskí návštevníci. Do vzniku NO Perly Gotickej cesty nebola táto pamiatka sprístupnená laickej verejnosti. V súčasnosti organizácia zamestnáva dvoch lektorov, ktorí pre verejnosť robia odborný výklad o pamiatke v slovenskom, maďarskom, anglickom a v nemeckom jazyku. Od roku 1984 prebieha celková rekonštrukcia Dómu sv. Alžbety. Zreštaurované bolo presbytérium, celá južná časť lode i s južným portálom a severná veža, ktorá je v súčasnosti sprístupnená verejnosti. Na rekonštrukciu stále čakajú severný a západný portál i južná veža, no pre nedostatok financií rekonštrukcia stagnuje.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SRo od konca januára s novou programovou štruktúrou
<< predchádzajúci článok
Generálne riaditeľstvo SND čaká v januári sťahovanie