Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

19. mája 2023

Mexická sopka Popocatépetl sa prebudila k životu, ohrozuje približne 25 miliónov ľudíMexická sopka Popocatépetl sa tento týždeň opäť prebudila k životu. Chrlila obrovské oblaky popola, ktoré prinútili 11 dedín v jej blízkosti zrušiť školské ...Zdieľať
mexico_volcano_78762 676x451 19.5.2023  - Mexická sopka Popocatépetl sa tento týždeň opäť prebudila k životu. Chrlila obrovské oblaky popola, ktoré prinútili 11 dedín v jej blízkosti zrušiť školské vyučovanie.


Popocatépetl vysoká 5 426 metrov je druhou najvyššou sopkou Mexika po vulkáne Citlaltépetl. Leží len 70 kilometrov od metropoly Mexico City.

Odkedy sa sopka známa aj ako „El Popo“ v roku 1994 prebudila z dlhého spánku, vytrvalo už takmer 30 rokov chrlí toxické výpary, popol a kusy žeravého kameňa. V okruhu 100 kilometrov okolo nej žije približne 25 miliónov ľudí.

Okolo vrcholu sopky sa nachádza šesť kamier, termovízne zariadenie a 12 seizmologických monitorovacích staníc, ktoré nepretržite fungujú 24 hodín denne a hlásia informácie do hlavného centra v Mexico City, ktoré tak môže vydať varovanie pred prípadným nebezpečenstvom.


Odborníci sa obávajú, že silná erupcia by mohla prerušiť leteckú dopravu alebo pokryť oblakmi popola hlavné mesto a oblasť okolo neho.
 Zdroj: SITA.sk - Mexická sopka Popocatépetl sa prebudila k životu, ohrozuje približne 25 miliónov ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Radi beháte? Je tu pokračovanie hitu Stvorení pre beh!
<< predchádzajúci článok
Video: Kristína predstavuje novú skladbu Pre Teba