Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. októbra 2006

Zadržiavaní teroristi podali sťažnosť na federálny súdPrávni zástupcovia 25 osôb zadržiavaných na americkej vojenskej základni v Afganistane pre podozrenia z terorizmu požiadali v pondelok americký federálny súd, aby rozhodol o ich prepustení v ...Zdieľať

WASHINGTON 3. októbra (WEBNOVINY) - Právni zástupcovia 25 osôb zadržiavaných na americkej vojenskej základni v Afganistane pre podozrenia z terorizmu požiadali v pondelok americký federálny súd, aby rozhodol o ich prepustení v prípade, ak proti nim nebude vznesené obvinenie. Žiadosť predložila americká mimovládna organizácia Centrum pre ústavné práva. Jej výkonný riaditeľ Vincent Warren upozornil na novú legislatívu o zaobchádzaní s podozrivými teroristami, ktorú schválil minulý týždeň Kongres. Tvrdí, že po tom, ako vstúpi do platnosti, bude možné osoby podozrivé z terorizmu zadržiavať na neurčitú dobu aj bez vznesenia obvinenia. Sťažnosťou skupiny väzňov zadržiavaných na americkej základni Bagran neďaleko Kábulu sa bude zaoberať federálny sudca Richard Leon, ktorý v minulosti v prípade väzňov zo základne Guantánamo rozhodol, že "nepriateľských bojovníkov" možno zadržiavať aj bez vznesenia obvinenia, pokiaľ trvá vojna proti terorizmu, ktorú vyhlásil prezident Spojených štátov.

Nová legislatíva o zaobchádzaní s podozrivými teroristami zakazuje mučenie väzňov, nepriznáva im však právo na obhajcu a umožňuje využitie dôkazov, ktoré by civilné súdy neprijali. Prezident George W. Bush zatiaľ zákon nepodpísal, očakáva sa však, že tak urobí čoskoro.

SITA,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Riceová odmieta,že dostala varovanie o útokoch z 11. septembra
<< predchádzajúci článok
Proces so Saddámom Husajnom treba uzavrieť čo najskôr