Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. októbra 2006

Riceová odmieta,že dostala varovanie o útokoch z 11. septembraAmerická ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová v pondelok odmietla tvrdenia, že dva mesiace pred udalosťami z 11. septembra podcenila spravodajské informácie o hroziacich teroristických ...Zdieľať

SHANNON 3. októbra (WEBNOVINY) - Americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová v pondelok odmietla tvrdenia, že dva mesiace pred udalosťami z 11. septembra podcenila spravodajské informácie o hroziacich teroristických útokoch proti Spojeným štátom. O hroziacom útoku al-Kájdy mal podľa amerického novinára Boba Woodwarda v júli 2001 Riceovú informovať vtedajší riaditeľ americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) George Tenet.

Šéfka diplomacie naproti tomu tvrdí, že v čase pred 11. septembrom síce prebiehala veľmi intenzívna diskusia o možných útokoch zo zahraničia, a to aj s vtedajším riaditeľom CIA, s ktorým bola v dennom kontakte, správy o teroristických hrozbách však boli podľa Riceovej napriek svojej intenzite veľmi nejasné.

Americký novinár Bob Woodward vo svojej najnovšej knihe opisuje údajnú schôdzku Riceovej s bývalým riaditeľom Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Georgeom Tenetom z 5. júla 2001. Woodward tvrdí, že Tenet vtedy v prítomnosti ďalšieho vysokého predstaviteľa CIA predložil "najvážnejšie varovanie", aké kedy Biely dom dostal v súvislosti s Usámom bin Ládinom a jeho teroristickou sieťou. Vtedajšia poradkyňa prezidenta pre národnú bezpečnosť Riceová však informácie o pravdepodobnosti skorého útoku al-Kájdy ignorovala, tvrdí Woodward, pričom sa odvoláva na dôveryhodné spravodajské zdroje.

SITA,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Heather Mills protestuje proti genocíde v Sudáne
<< predchádzajúci článok
Zadržiavaní teroristi podali sťažnosť na federálny súd