Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. novembra 2022

 Slovensko odovzdalo Ukrajine posledné z 30 bojových vozidiel, už v decembri dostaneme prvý LeopardSlovensko odovzdalo Ukrajine posledné z 30 bojových vozidiel pechoty (BVP-1). Ich dodanie vyplýva zo zaviazania sa Ministerstva obrany SR (MO SR) podpisom ...Zdieľať
jaroslav nad 1 676x451 29.11.2022 (Webnoviny.sk) - Slovensko odovzdalo Ukrajine posledné z 30 bojových vozidiel pechoty (BVP-1). Ich dodanie vyplýva zo zaviazania sa Ministerstva obrany SR (MO SR) podpisom bilaterálnych dohôd s Nemeckou spolkovou republikou. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa MO SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

Prisľúbené tanky od Nemecka


V decembri už príde na Slovensko aj prvý z 15 hlavných bojových tankov Leopard 2A4, ktoré nám prisľúbilo dodať Nemecko na posilnenie našej obrany.„Následne v priebehu roka 2023 dostaneme jeden – dva kusy každý mesiac, až ich bude na Slovensku 15. Tieto tanky výrazne posilnia náš tankový prápor, čím naplníme ďalšiu podmienku na výstavbu ťažkej mechanizovanej brigády v rámci cieľov spôsobilostí NATO,“ uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO).

Výhodná spolupráca


Podľa Naďa je táto spolupráca výhodná pre všetky zúčastnené strany. „Rád by som poďakoval Nemecku za skvelú spoluprácu, ktorú na bilaterálnej úrovni v obrannej oblasti máme,“ dodal.


Tanky Leopard 2A4 prídu po generálnych opravách aj s muníciou a s náhradnými dielcami. Nemecko súčasne zabezpečí výcvik pre našich vojakov. Slovensko si tak posilní svoj tankový prápor o 50 percent.

Vybudovanie ťažkej mechanizovanej brigády je jedným z kľúčových záväzkov SR voči NATO. MO SR uvádza, že počet tankov T-72 v našich ozbrojených silách je nedostatočný a nespĺňa ani minimálne požiadavky Aliancie. MO SR uzavrelo, že disponovanie tankmi Leopard, ktoré využíva 18 krajín vrátane Nemecka, Poľska a Maďarska, zjednoduší spoluprácu pri logistike a modernizácii.


Zdroj: Webnoviny.sk -  Slovensko odovzdalo Ukrajine posledné z 30 bojových vozidiel, už v decembri dostaneme prvý Leopard © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Futbal: HELL Football Fanatic je limitovaná edícia k MS v Katare 2022
<< predchádzajúci článok
Imrecze vypovedá ako svedok v korupčnej kauze Mýtnik, vypočúvať budú aj podnikateľa Suchobu