Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. októbra 2021

„Zlaté pasy“ pomohli Cypru z krízy, program však porušoval právo Únie a teraz cudzincom odoberajú občianstvoCyperská vláda začala proces odobratia občianstva udeleného 39 cudzincom a šiestim ich rodinným príslušníkom v rámci zrušeného lukratívneho programu „zlatých pasov“. V písomnom ...Zdieľať
united_nations_cyprus_interview_52647 93355db70b634ccfbfb27f6bb7bc113d 676x451 16.10.2021 (Webnoviny.sk) - Cyperská vláda začala proces odobratia občianstva udeleného 39 cudzincom a šiestim ich rodinným príslušníkom v rámci zrušeného lukratívneho programu „zlatých pasov“.


V písomnom vyhlásení to uviedol hovorca vlády Marios Pelekanos, no neposkytol žiadne ďalšie informácie o totožnosti osôb, ktorým by mali odňať cyperské občianstvo.

Legislatívu pred rokom zrušili


Vďaka dlhoročnej politike udeľovania „zlatých pasov“ mohli bohatí investori získať štátne občianstvo členského štátu Európskej únie a Cypru to vynieslo miliardy eur.

Európska komisia však vlani v októbri upozornila na to, že tento program predstavuje porušenie práva EÚ a spochybňuje podstatu európskeho občianstva. Cyprus následne k 1. novembru 2020 zrušil túto legislatívu.

Program "nabral na obrátkach" po roku 2013, keď finančná kríza takmer priviedla Cyprus na mizinu.

Udelili tisícky zlatých pasov


Počas 13-ročného trvania programu Cyprus udelil 6779 „zlatých pasov“, z toho viac ako polovicu rodinným príslušníkom investorov.

Podľa bývalého predsedu cyperského najvyššieho súdu Myrona Nicolatosa program fungoval po celý čas „bez právneho rámca a takmer bez akejkoľvek regulácie“, pričom neexistoval „primeraný dohľad nad existujúcimi zákonmi a predpismi“.


Zdroj: Webnoviny.sk - „Zlaté pasy“ pomohli Cypru z krízy, program však porušoval právo Únie a teraz cudzincom odoberajú občianstvo © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nebol to žiaden boom, ale napriek tomu hodnotia letnú turistickú sezónu na hornom Zemplíne pozitívne
<< predchádzajúci článok
Úrokové sadzby na Slovensku podľa ekonóma tak skoro neporastú. Vyhovuje to aj nášmu hospodárstvu