Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

16. októbra 2021

Úrokové sadzby na Slovensku podľa ekonóma tak skoro neporastú. Vyhovuje to aj nášmu hospodárstvuÚrokové sadzby sa v blízkej budúcnosti zrejme na Slovensku nezvýšia. Myslí si to hlavný ekonóm Národnej banky SlovenskaZdieľať
germany_euro_57985 bafdb7db1480404b9d00d777b750a17f 676x492 16.10.2021 (Webnoviny.sk) - Úrokové sadzby sa v blízkej budúcnosti zrejme na Slovensku nezvýšia. Myslí si to hlavný ekonóm Národnej banky Slovenska Michal Horváth.


Európska centrálna banka (ECB) nepohne sadzbami, pokiaľ nebude vnímať trvalejšie cenové tlaky. Takéto nastavenie menovej politiky z dnešného pohľadu vyhovuje podľa Horvátha aj slovenskej ekonomike.

Susedia už zvyšujú úroky


Rast cien je najrýchlejší za posledných 10 rokov a ECB napriek tomu nesprísňuje menovú politiku. V susedných krajinách v regióne už pritom centrálne banky začali so zvyšovaním úrokových sadzieb v snahe tlmiť infláciu.

„Očakávame, že súčasné zrýchlenie tempa rastu cien je v rozhodujúcej miere len dočasné,“ konštatuje Horváth.

Súčasné nastavenie menovej politiky pre eurozónu vyhovuje podľa neho aj slovenskej ekonomike. Problémy s dodávkami súčiastok pre náš priemysel nemajú jasný koniec.

Pandemický vývoj naďalej zatieňuje vývoj pre veľkú časť domácej ekonomiky.

NBS vidí vývoj priaznivo


„Máme záujem, aby boli odbytištia pre slovenské firmy v dobrom stave. Bolo by tiež odvážne práve v tejto fáze sťažiť prístup k financovaniu pre slovenské firmy,“ hovorí ekonóm.

Vývoj v nasledujúcich rokoch vidí Národná banka Slovenska pre Slovensko priaznivo a jednou z podmienok je nerobiť na úrovni eurozóny unáhlené kroky.

„Sadzby teda v blízkej budúcnosti zrejme u nás hore nepôjdu,“ uzavrel Horváth.


Zdroj: Webnoviny.sk - Úrokové sadzby na Slovensku podľa ekonóma tak skoro neporastú. Vyhovuje to aj nášmu hospodárstvu © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
„Zlaté pasy“ pomohli Cypru z krízy, program však porušoval právo Únie a teraz cudzincom odoberajú občianstvo
<< predchádzajúci článok
Bývalý španielsky kráľ Juan Carlos I. čelí obvineniam za finančné zločiny, premiér ho vyzval na vysvetlenie

Úrokové sadzby na Slovensku podľa ekonóma tak skoro neporastú. Vyhovuje to aj nášmu hospodárstvu - diskusné fórum čitateľov