Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

06. decembra 2021

Aj tento rok sa deti tešia na darčeky od Mikuláša



Na Slovensku sa zachoval zvyk, podľa ktorého putoval Mikuláš so sprievodom - v ktorom nechýbal ani čert - a obdarúval deti, ktoré po celý rok poslúchali.



Zdieľať
Aj tento rok sa deti tešia na darčeky od Mikuláša

Saint Nicholas, ktorého v našej krajine prezývame svätý Mikuláš je jedným z najpopulárnejších svätých. Uctieva si ho západná aj východná cirkev a je tradične spájaný s blížiacimi sa vianočnými sviatkami. Jeho zbožnosť, štedrosť a dobrota podnietili vznik legiend o mimoriadnych činoch, ktoré robil pre chudobných a nešťastných.


Deň svätého Mikuláša je v pondelok 6. decembra.

Za miesto narodenia tohto významného svätca sa považuje prístavné starogrécke mesto Patara na juhozápade dnešného Turecka. Nicholas údajne prišiel na svet 15. marca okolo roku 270 a pochádzal z bohatej rodiny. Podľa legendy sa v jeho rodnom meste dostala do finančnej tiesne istá šľachtická rodina, v ktorej hrozilo, že sa tri ženy budú musieť oddať prostitúcii. Keď sa o tom dozvedel Nicholas, v tajnosti sa postaral o to, aby dievčatá dostali tri plné mešce peňazí a boli uchránené od desivej budúcnosti.

Jeho túžba zasvätiť život Bohu ho podnietila vydať sa na púť do Svätej zeme. Na spiatočnej ceste domov sa Nicholas zastavil v kostole v byzantskom meste Myra (dnes Demre) ležiacom v blízkosti jeho rodiska. Tu sa pár dní pred jeho príchodom uzniesli miestni cirkevní hodnostári na tom, že biskupom mesta sa stane ten, koho uvidia v najbližšie ráno vstupovať do chrámu. A tak pobožného muža, ktorý prišiel duchovne pookriať, ustanovili za miestneho biskupa.

Nicholasa počas jeho cirkevného pôsobenia považovali za pokorného človeka obdareného láskavosťou a miernosťou. Svedčí o tom aj ďalší príbeh - keď sa biskup Nicholas dopočul, že guvernér menom Eustach odsúdil za úplatok troch nevinných vojakov na smrť, pribehol na miesto popravy, vytrhol katovi meč a mužov napokon prepustili.

Neochvejnú vieru preukázal aj počas prenasledovania kresťanov rímskym cisárom Diokleciánom, kedy bol uväznený a mučený. Na slobodu sa dostal až vďaka vydaniu Milánskeho ediktu Konštantína Veľkého, ktorý zaručoval slobodu vyznania pre všetky náboženstvá v Rímskej ríši. Do svojho úradu sa vrátil v roku 313 a v roku 325 sa údajne zúčastnil na prvom Nicejskom ekumenickom koncile.

Nicholas zomrel 6. decembra 343. Pochovali ho v jeho biskupskom sídle v Myre. V roku 1087 boli Nicholasove pozostatky prenesené do talianskeho prístavného mesta Bari. Niektoré zdroje uvádzajú, že časti ostatkov získali kostoly po celom svete. V roku 2017 vedci datovali jeden takýto kúsok relikvie - išlo o bedrovú kosť nachádzajúcu sa v lokalite Morton Grove v Spojených štátoch. Odborníci vtedy potvrdili, že nález pochádza práve zo 4. storočia.

V stredoveku sa úcta k tomuto svätému mužovi rozšírila do všetkých častí Európy. Stal sa patrónom Ruska, Grécka, Lotrinska, Sicílie a takisto detí, námorníkov, slobodných dievčat, obchodníkov aj majiteľov záložní. O jeho ochranu prosí napríklad aj mesto Fribourg vo Švajčiarsku. V Európe mu bolo zasvätených tisíce chrámov a jeden z nich dal vystavať rímsky cisár Justinián I. v Konštantínopole (dnešný Istanbul) už v 6. storočí.

Oddanosť k Mikulášovi sa neskôr vytratila v protestantských krajinách Európy okrem Holandska, kde sa spomínal pod menom Sinterklaas (holandský variant mena St. Nicholas). Holanďania, ktorí kolonizovali Ameriku v 17. storočí, priniesli povedomie o slávnom svätcovi aj na tento kontinent. Pomenovanie Santa Claus sa ujalo v anglicky hovoriacej časti krajiny.

Na Slovensku sa zachoval zvyk, podľa ktorého putoval Mikuláš so sprievodom - v ktorom nechýbal ani čert - a obdarúval deti, ktoré po celý rok poslúchali. Dodnes deti veria, že si nájdu sladkosti od Mikuláša vo vyčistenej čižmičke, ktorú si nachystajú v okne.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Jánošíkova skrýša sa vyznačuje výrazným a ľahko dostupným vchodom
<< predchádzajúci článok
Horolezec, ktorý našiel na Mont Blancu krabicu plnú drahokamov, dostal polovicu nálezu