Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. novembra 2022

Ak Rusi použijú na Ukrajine chemické zbrane, možno ich z toho bude ťažko obviniťAdministratíva amerického prezidenta Joea Bidena sa obáva, že by sa Moskva v prípade pokračujúcich strát na bojisku mohla uchýliť k použitiu chemických zbraní. Informuje o ...Zdieľať
vladimir putin 1 676x451 24.11.2022 (Webnoviny.sk) - Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena sa obáva, že by sa Moskva v prípade pokračujúcich strát na bojisku mohla uchýliť k použitiu chemických zbraní. Informuje o tom portál Politico s tým, že podľa jeho zdrojov by sa tak mohol ruský vodca Vladimir Putin rozhodnúť skôr, ako k jadrovej konfrontácii s Organizáciou Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Investície do výroby detekčných systémov


Obavy, o ktorých sa vyjadrilo šesť ľudí s informáciami o tomto probléme, sprevádza snaha americkej vlády zabezpečiť, aby boli spojenci na takúto možnosť pripravení, zmobilizovať nové zdroje a investície do výroby detekčných systémov pre prípad, že budú chemické látky skutočne použité.Medzi ľuďmi, ktorí sa pre Politico vyjadrili pod podmienkou zachovania anonymity, boli zástupcovia Spojených štátov i amerického ministerstva obrany.

Spomalenie bojov počas zimy


Američania však nemajú informácie, ktoré by naznačovali, že sa blíži takýto útok na Ukrajinu. Mnohí predstavitelia Pentagonu sú navyše presvedčení, že počas zimných mesiacov sa boje spomalia a žiadna zo strán nedokáže získať veľké časti územia.

V prípade pokračujúcich prehier na bojisku alebo úplného kolapsu ruskej armády však niektorí predstavitelia, ktorí sa tejto otázke venujú, dospeli k predpokladu, že by sa Moskva mohla uchýliť k použitiu chemických zbraní, vrátane takých, aké sa spomínajú v prípade otravy ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného.

V prípade takého útoku by zrejme boli použité chemikálie, ktoré sa dajú ľahko zakryť, čo by západným krajinám skomplikovalo pripísanie viny Moskve, uviedol jeden zo zdrojov.

Americká Rada národnej bezpečnosti sa k tomu odmietla vyjadriť.


Zdroj: Webnoviny.sk - Ak Rusi použijú na Ukrajine chemické zbrane, možno ich z toho bude ťažko obviniť © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Brusel odklepol Program Slovensko, môžeme začať využívať takmer 13 miliárd eur z nových eurofondov (video)
<< predchádzajúci článok
Heger si všimol, že Orbán má „starý“ šál a daroval mu jeden s nápisom Slovakia (foto)