Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

02. júna 2011

Agentúra Moody's zhoršila rating záväzkov GréckaMedzinárodná ratingová agentúra Moody's Investors Service znížila rating záväzkov Grécka v domácej a zahraničnej mene na stupeň Caa1 z úrovne B1 a pridelila mu negatívny výhľad. ...Zdieľať
grecko Foto: SITA/APBRATISLAVA 2. júna (WEBNOVINY) - Medzinárodná ratingová agentúra Moody's Investors Service znížila rating záväzkov Grécka v domácej a zahraničnej mene na stupeň Caa1 z úrovne B1 a pridelila mu negatívny výhľad. Agentúra má na zníženie ratingu tri dôvody. Prvou príčinou je zvýšené riziko, že sa krajine bez reštrukturalizácie nepodarí stabilizovať jej dlhovú pozíciu. Druhým dôvodom je, že krajina čelí vysoko neistému výhľadu týkajúceho sa ekonomického rastu. Ako tretí dôvod agentúra označila pravdepodobnosť, že Medzinárodný menový fond, Európska centrálna banka a Európska komisia budú od určitého okamihu v budúcnosti v rámci podmienok na poskytnutie finančnej pomoci požadovať účasť súkromných veriteľov na reštrukturalizácii dlhov krajiny.

Negatívny výhľad ratingu záväzkov Grécka odzrkadľuje názor agentúry Moody's, že dlh Atén je príliš vysoký a krajina zároveň čelí významným rizikám pri realizácii štrukturálnych reforiem. Agentúra ďalej tvrdí, že grécka vláda zlyhala pri plnení konsolidačných cieľov pre rok 2010, a to v dôsledku slabších rozpočtových príjmov a tiež nedostatočných škrtov na strane výdavkov. Stáva sa tiež zrejmé, že Grécko bez zmeny svojej politiky nesplní svoje rozpočtové ciele ani v roku 2011.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ceny ropy v stredu klesli, zlato zdraželo
<< predchádzajúci článok
Akciové trhy v Európe, USA a Japonsku oslabili