Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

31. mája 2020

Ako dlho sa telo zbavuje následkov fajčenia? Prvá zmena nastane už po 20 minútach bez cigaretyUž viac ako tri desaťročia si 31. mája pripomíname Svetový deň bez tabaku.Zdieľať
Ako dlho sa telo zbavuje následkov fajčenia? Prvá zmena nastane už po 20 minútach bez cigarety

Kým koronavírus doteraz usmrtil vyše 360-tisíc osôb, cigaretový dym každý rok pripraví o život až 8 miliónov ľudí vrátane tých, ktorí zomierajú na následky pasívneho fajčenia.

Tohtoročným heslom kampane je „Tabak – smrteľný v každej podobe“.

 

Doživotné následky fajčenia

Fajčenie sa opäť stalo vysoko diskutovanou témou počas pandémie nového koronavírusu, pretože u fajčiarov je riziko úmrtia na Covid-19 vyššie. „Fajčenie narušuje obranyschopnosť organizmu voči vírusu, ako aj mnohým ďalším ochoreniam,“ vysvetľuje doktorka Zora Kľocová Adamčáková, vedúca Oddelenia podpory zdravia a výchovy k zdraviu RÚVZ Banská Bystrica.

Následky tabakovej závislosti môžu byť veľmi závažné a bývajú označované ako chronické neprenosné ochorenia. Patria sem predovšetkým ochorenia srdca a ciev, cukrovka a onkologické diagnózy vrátane rakoviny pľúc, na ktorú na Slovensku ročne zomiera vyše 2-tisíc ľudí. Z respiračných problémov je to hlavne chronická obštrukčná choroba pľúc.

Návrat do normálu trvá mesiace

Benefit ukončenia fajčenia sa prejaví už po 20 minútach v podobe poklesu srdcovej frekvencie a krvného tlaku. Po 12 hodinách klesá hladina oxidu uhoľnatého v krvi na normálnu úroveň. V priebehu 2-12 týždňov sa zlepšuje krvný obeh a pľúcne funkcie. Po 1- 9 mesiacoch sa zlepšuje kašeľ aj dýchavica,“ opisuje odborníčka.

Poradne na odvykanie od fajčenia

Na skoncovanie so závislosťou nikdy nie je neskoro. Pomocnú ruku ponúkajú aj špecializované regionálne poradne na odvykanie od fajčenia, ktoré fungujú pod správou Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Pomáhajú nielen tým, ktorí o skončení s fajčením uvažujú, ale aj osobám s abstinenčnými príznakmi. „Ponúkajú individuálne i skupinové poradenstvo ako prestať fajčiť pomocou metód a psychologických techník, uskutočňujú vyšetrenia smokerlyzerom či spirometriu,“ uvádza ÚVZ.

Podľa ÚVZ sa ľudia môžu obrátiť aj na Linku pomoci na odvykanie od fajčenia na čísle 0908 222 722, ktorá je k dispozícii každý pracovný deň od 8.00 do 15.00 h.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Chcete prestať fajčiť? Nejedzte mäso (14. 1. 2015)
 Slovensko patrí medzi krajiny, kde sa najmenej fajčí (31. 5. 2012)
 Fajčiari budú obmedzovaní ešte viac, pripravuje sa novela (29. 5. 2012)
 Otázky a odpovede: “Ex-fajčiari sú nezastaviteľní” (27. 9. 2011)
 Fajčenie poškodzuje organizmus hneď po uhasení cigarety (17. 1. 2011)
 Svetový deň bez tabaku poukáže na fajčenie žien (26. 5. 2010)
 Protifajčiarsky zákon znižuje počet infarktov až o 36 percent (22. 9. 2009)
 Cigaretový dym ohrozuje viac ženy ako mužov (19. 5. 2009)
 Fajčiť môžu prestať aj fajčiari, ktorí o tom neuvažujú (4. 4. 2009)
 Fajčiari v reštauráciách budú za stenou (17. 2. 2009)nasledujúci článok >>
Z Fondu vzájomnej pomoci sa ešte nikomu nepomohlo, politici či podnikatelia darovali státisíce eur
<< predchádzajúci článok
Úrady po 20 rokoch identifikovali jednu z obetí vrážd z Gilgo Beach, šlo o spoločníčku

Ako dlho sa telo zbavuje následkov fajčenia? Prvá zmena nastane už po 20 minútach bez cigarety - diskusné fórum čitateľov