Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. júna 2023

Aktivisti poškodili antickú sochu, musia zaplatiť tisíce eurVatikánsky súd v pondelok uznal dvoch environmentálnych aktivistov za vinných zo spôsobenia škody s priťažujúcimi okolnosťami a nariadil im zaplatiť viac ako 28-tisíc eur ako náhradu škody. Poškodili ...Zdieľať
klimaticki aktivisti taliansko 676x451 12.6.2023 (SITA.sk) - Vatikánsky súd v pondelok uznal dvoch environmentálnych aktivistov za vinných zo spôsobenia škody s priťažujúcimi okolnosťami a nariadil im zaplatiť viac ako 28-tisíc eur ako náhradu škody.

Poškodili sochu Laokoóna


Dvaja členovia environmentálnej aktivistickej skupiny Last Generation (Posledná generácia, pozn. red), Guido Viero a Ester Goffi, dostali aj deväťmesačný podmienečný trest a každý z nich má zaplatiť pokutu 1 620 eur. Tretia aktivistka Laura Zorzini, ktorú súdili spolu s nimi, dostala pokutu 120 eur.

Súdny proces sa konal v dôsledku protestu vo Vatikánskych múzeách z 18. augusta, počas ktorého si Viero a Goffi prilepili ruky na podstavec sochy Laokoóna, jedného z najvýznamnejších antických diel v zbierke, o ktorom sa predpokladá, že pochádza z prvého storočia pred naším letopočtom.

Vlna protestov Last Generation


Na sochu tiež vyvesili transparent s nápisom „Posledná generácia: Žiadny plyn a žiadny uhlík“ a Zorzini ich pri tom natáčala.

Akcia bola súčasťou vlny protestov Last Generation a spriaznených aktivistov po celej Európe, ktoré sa zamerali na múzeá a ďalšie kultúrne inštitúcie, na niekoľko dní obmedzili dopravu a inak narušili jej chod v snahe upozorniť na to, čo je podľa nich zlyhanie vlád v boji proti zmene klímy.

O odvolaní podľa agentúry AP bezprostredne neinformovali.


Zdroj: SITA.sk - Aktivisti poškodili antickú sochu, musia zaplatiť tisíce eur © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ódorova vláda plánuje naďalej podporovať Ukrajinu a spolupracovať so spojencami z NATO a EÚ
<< predchádzajúci článok
Úradnícka vláda chce zvýšiť efektivitu čerpania eurofondov, slovo budú mať aj samosprávy