Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. októbra 2019

Aktivisti protestovali proti brexitu pred sídlom eurokomisieDemonštrantka drží protibrexitový transparent počas protestu neďaleko sídla Európskeho parlamentu v Bruseli 9. októbra 2019.Zdieľať
Demonštrantka drží protibrexitový transparent počas protestu neďaleko sídla Európskeho parlamentu v Bruseli 9. októbra 2019. Foto: TASR/AP
Brusel 9. októbra (TASR) - Skupina aktivistov zasadzujúcich sa proti odchodu Británie z EÚ zorganizovala v stredu protest pred centrálou Európskej komisie v Bruseli. Demonštranti vyzývali EÚ, aby odmietla nové brexitové návrhy britského premiéra Borisa Johnsona, informovala agentúra AP.


Na proteste pred budovou Berlaymont, centrálou EK, sa zišlo niekoľko desiatok demonštrantov z Británie a Talianska. Vykrikovali heslá ako: "Zastavte brexit!" a vyzývali na druhé referendum o brexite, ktoré by podľa nich odrážalo "skutočnú realitu".

"Očakávame, že EÚ povie, že Johnsonove návrhy nedávajú zmysel a nemali by sa presadzovať. Celá vec je nezmysel," povedal agentúre AP 45-ročný Emmanuel Hemmings z anglického grófstva West Midlands.

Britský návrh ponúka alternatívne riešenia pre takzvanú írsku poistku, ktoré však Európanov neuspokojili. Predstavitelia EÚ dali termín britskej vláde do konca tohto týždňa na dosiahnutie prijateľného kompromisu, ktorý by umožnil odchod Spojeného kráľovstva na základe dohody a zamedzil by hroziacemu tvrdému brexitu.

Podľa návrhu, ktorý Johnson predložil mi minulý týždeň, by mala Británia opustiť colnú úniu EÚ 31. októbra. Anglicko, Wales a Škótsko by potom mali dosiahnuť obchodnú dohodu s EÚ do konca roku 2020. Severné Írsko by taktiež opustilo colnú úniu EÚ, ale ďalšie štyri roky by bolo naďalej viazané smernicami jednotného trhu, čo sa týka poľnohospodársko-potravinárskych výrobkov a priemyselného tovaru. Potom by sa Severné Írsko rozhodlo, či sa chce aj ďalej riadiť pravidlami EÚ, alebo sa vytvorí tvrdá hranica.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Po krachu Thomas Cook oznámili British Airways novú linku do Antalye
<< predchádzajúci článok
Českého policajta potrestali za výstrel v lietadle s Babišom

Aktivisti protestovali proti brexitu pred sídlom eurokomisie - diskusné fórum čitateľov