Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. januára 2009

Americký veľvyslanec sa lúčil so SlovenskomVeľvyslanec USA Vincent Obsitnik sa lúči so Slovenskom. Na štvrtkovej slávnostnej rozlúčke v bratislavskej Redute sa s ním lúčili predstavitelia súkromnej sféry, diplomatickej komunity, akademickej ...Zdieľať
BRATISLAVA 16. januára (WEBNOVINY) - Veľvyslanec USA Vincent Obsitnik sa lúči so Slovenskom. Na štvrtkovej slávnostnej rozlúčke v bratislavskej Redute sa s ním lúčili predstavitelia súkromnej sféry, diplomatickej komunity, akademickej obce, tretieho sektora a viacero čestných hostí, vrátane ministra školstva Jána Mikolaja a šéfa diplomacie Jána Kubiša. Slávnostnú rozlúčku organizovala Americká obchodná komora v SR v spolupráci s Junior Achievement Slovakia. Obsitnik tvrdí, že pôsobenie na diplomatickom poste v krajine svojho pôvodu sa mu bude už navždy spájať s vetou, ktorou ho často oslovovali počas jeho návštev na východnom Slovensku: „Ty si náš.“ Agentúru SITA informovala Americká obchodná komora v SR.


Podľa veľvyslanca Obsitnika vzťahy medzi Slovenskom a Spojenými štátmi americkými sú silné a hlboké, hoci USA sa podľa štatistík agentúry SARIO nachádzajú v poradí najväčších zahraničných investorov až na ôsmej priečke a podľa prieskumu, ktorý urobilo veľvyslanectvo USA v SR, celkové investície amerických firiem na Slovensku predstavujú približne 4 miliardy amerických dolárov a americké firmy u nás zamestnávajú viac ako 50-tisíc ľudí. Veľvyslanec vysoko ocenil aktivity Americkej obchodnej komory v SR a jej členských firiem najmä v oblasti vzdelávania a spoločenskej zodpovednosti firiem.

Obsitnik odchádza z amerického veľvyslanectva na Slovensku, pretože v Amerike do prezidentského úradu prichádza demokrat Barack Obama a on bol nominantom republikána Georgea Busha. "Je to tradícia. Keď je zvolený nový prezident, všetci veľvyslanci ponúknu rezignáciu. Kariérni diplomati obyčajne ostanú, politickí väčšinou idú domov, aby nový prezident mohol poslať vlastných," povedal pre dnešné vydanie denníka Sme Obsitnik.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Dohoda o obnovení dodávok plynu sa črtá, vyhlásila Merkelová
<< predchádzajúci článok
K Havlovi nepustili celebrity, iba Topolánka