Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. januára 2009

Dohoda o obnovení dodávok plynu sa črtá, vyhlásila MerkelováEurópske energetické spoločnosti budú čoskoro pripravené odštartovať skúšobnú prevádzku plynovodu dodávajúceho ruský plyn cez Ukrajinu do Európy. V piatok to vyhlásila nemecká kancelárka Angela ...Zdieľať
BERLÍN 16. januára (WEBNOVINY) - Európske energetické spoločnosti budú čoskoro pripravené odštartovať skúšobnú prevádzku plynovodu dodávajúceho ruský plyn cez Ukrajinu do Európy. V piatok to vyhlásila nemecká kancelárka Angela Merkelová po stretnutí s ruským premiérom Vladimirom Putinom. "Dnes som s týmito spoločnosťami hovorila a myslím si, že existuje spôsob, spolu s ruským Gazpromom a ukrajinským Naftogazom, na odštartovanie skúšobnej fázy," povedala Merkelová. Skúšobný režim podľa nej umožní obnoviť dodávky do Európy a na Balkán a zároveň zabezpečí, že "plyn pre Európu nezmizne niekde na Ukrajine".


Aj Putin potvrdil, že dohoda o obnovení dodávok plynu je blízko. "Blížime sa k zaujímavým dohodám, ktoré by mohli viesť k riešeniu," konštatoval.

Putin v piatok v Nemecku hovoril aj s predstaviteľmi európskych plynárenských firiem, ktoré sa snažia pomôcť pri obnovení dodávok plynu na kontinent. Konzorcium týchto firiem by malo zaplatiť plyn, ktorý je potrebný z technických dôvodov na sfunkčnenie plynovodov a čerpacích staníc na Ukrajine. "Hovorili sme s našimi západnými partnermi - E.ON Ruhrgas, Gaz de France, ENI a ÖMV - a požiadali ich o zdieľanie rizika dodávok technického plynu na Ukrajinu," vyhlásil Putin. Rusko podľa neho nebude platiť za technický plyn potrebný na obnovenie tlaku v potrubiach na Ukrajine, keďže súčasnú krízu nespôsobilo.

SITA/AFP/Reuters

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Od pondelka sa zruší regulácia odberu plynu, uviedol Žiga (17. 1. 2009)
 Tranzit a dodávky Ukrajine podľa Tymošenkovej nesúvisia (17. 1. 2009)
 Na rokovaniach v Moskve má byť prítomná aj EÚ (17. 1. 2009)
 Slovensko sa ruského plynu stále nedočkalo (16. 1. 2009)
 Podľa EK Rusko a Ukrajina majú poslednú šancu na vyriešenie sporu (16. 1. 2009)
 ČR je pripravená dodať SR plyn z Jamalu, uviedol Fico (16. 1. 2009)
 Slovensko je bez ruského plynu už deviaty deň (15. 1. 2009)
 Vlády Ukrajiny a Ruska budú v sobotu rokovať o plyne (15. 1. 2009)nasledujúci článok >>
Tabule Štrbské Pleso nazýva mesto kompromisom, nie dohodou
<< predchádzajúci článok
Americký veľvyslanec sa lúčil so Slovenskom