Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. júna 2013

Amerika je presvedčená, že za kyberútokmi stojí čínska vládaAmerický minister obrany Chuck Hagel v nedeľu nečakane otvorene obvinili Čínu z nedávnej série kyberútokov, ktoré zaznamenali v Spojených štátoch. Urobil tak na konferencii v Singapure, ...Zdieľať
virus hecker WASHINGTON 1. júna (WEBNOVINY) - Americký minister obrany Chuck Hagel v nedeľu nečakane otvorene obvinili Čínu z nedávnej série kyberútokov, ktoré zaznamenali v Spojených štátoch.


Urobil tak na konferencii v Singapure, kde rokoval aj s najvyššími predstaviteľmi čínskej armády. Washington a Peking sa už niekoľko mesiacov obviňujú zo vzájomných útokov na svoje weby.

Hagel si myslí, že "kybernetické prieniky" má na svedomí priamo čínska vláda a jej ozbrojené zložky. "Vyzerá to tak, že niektoré (kyberútoky) sú napojené na čínsku vládu a armádu," vyhlásil člen administratívy prezidenta Baracka Obamu.

"Sme odhodlaní dôraznejšie pracovať s Čínou a ďalšími partnermi na zavedení medzinárodných noriem o správaní sa v kyberpriestore," cituje Hagela spravodajský portál britskej BBC.

Američania ešte začiatkom roka Peking obvinili zo systematických snáh o prienik do rôznych súkromných ale aj vládnych serverov, najvyšší predstavitelia USA sa však doposiaľ podobným vyhláseniam vyhýbali.

Terčom útokov neznámych hackerov sa stali napríklad aj prestížne noviny The New York Times alebo The Wall Street Journal.

Analytici zo spoločnosti Mandiant zaoberajúcej sa bezpečnosťou na internete si myslia, že je za tým čínska armáda, ktorá na tento účel vybudovala špeciálnu jednotku. Mandiant skupinu útočníkov označuje ako APT1 zo skratky Advanced Persistent Threat (Pokročilé trvalé ohrozenie). Podľa nej ide v prípade APT1 o odnož čínskej Ľudovej oslobodeneckej armády, teda oficiálnych ozbrojených zložiek riadených vládou v Pekingu. Hackeri údajne sídla v 12-poschodovej budove v čínskej komerčnej metropole Šanghaj. "Firma" má pritom zamestnávať stovky až tisícky ľudí.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovenská národná galéria pozýva na nedeľný brunch
<< predchádzajúci článok
USA pustošili ďalšie tornáda, medzi obeťami je aj dieťa

Amerika je presvedčená, že za kyberútokmi stojí čínska vláda - diskusné fórum čitateľov