Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. júna 2013

Irak zasiahli najkrvavejšie útoky za päť rokovIrak zažil v máji vôbec najkrvavejšie útoky od roku 2008. Podľa prepočtov agentúry AFP založených na výpovediach pracovníkov nemocníc pri nich prišlo o život 614 ľudí, ďalších 1550 utrpelo zranenia. ...Zdieľať
desat rokov vojny v iraku BAGDAD 1. júna (WEBNOVINY) - Irak zažil v máji vôbec najkrvavejšie útoky od roku 2008. Podľa prepočtov agentúry AFP založených na výpovediach pracovníkov nemocníc pri nich prišlo o život 614 ľudí, ďalších 1550 utrpelo zranenia.


Organizácia Spojených národov (OSN) však hovorí asi o dvojnásobných číslach. Ak sa potvrdia aj tie najnižšie odhady, ide o najhoršie údaje minimálne za posledných päť rokov. Násilie v Iraku dosiahlo vrchol v rokoch 2006 až 2007, keď pri útokoch extrémistov zahynulo priemerne 1000 ľudí za mesiac.

O situácii chce v sobotu mimoriadne rokovať aj iracká vláda. Úrady však útoky nedokážu dostať pod kontrolu, čo zvyšuje obavy, že Irak si svoju bezpečnosť nie je schopný zaistiť bez pomoci zo zahraničia.

Krajina sa navyše zmieta aj v politickej kríze, ktorú chce na sobotňajšom rokovaní riešiť so svojimi rivalmi premiér Núrí al-Málikí. Ak sa irackí lídri nedokážu dohodnúť, podľa osobitného vyslanca Organizácie Spojených národov (OSN) Martina Koblera môže systematické násilie kedykoľvek opäť "explodovať".

Zatiaľ čo v minulosti boli terčmi útokov predovšetkým vládni predstavitelia a príslušníci väčšinových šiitov, v máji zaznamenali útoky aj na menšinových sunnitov. Extrémisti zabíjali s pomocou bômb v mešitách, obchodných centrách, trhoch ale aj pohreboch. V hlavnom meste Bagdad tiež vybuchla nálož, ktorá zabila zabávajúcich sa svadobčanov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Švajčiarsko zasahuje, počet imigrantov z EÚ je neudržateľný
<< predchádzajúci článok
Dunaj stúpa, hladina dosiahla takmer sedem metrov

Irak zasiahli najkrvavejšie útoky za päť rokov - diskusné fórum čitateľov