Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

23. februára 2008

ASTORKA: Aj zmrznúť môže mať svoje čaro, diváci to uvidia v ZimeNa tajomstvá ľudských osobitostí a zvláštnosti medziľudských vzťahov poukazuje hra jedného zo svetovo najznámejších ruských divadelníkov, ktorú v polovici marca uvedie Divadlo Astorka Korzo ´90.Zdieľať

Hra Zima od Jevgenija Griškovca má premiéru už 18. marca. Píše sa to na stránke divadla www.astorka.sk. Zima je plná humoru, skvelých komických situácií, kde bez ľútosti nad sebou môžu diváci skonštatovať, že zmrznúť môže mať aj svoje magické čaro.

Zima divákov uvádza do jedinej, jednoduchej, ale existenčne hraničnej situácie, v ktorej sa dvaja ruskí vojaci v bližšie neurčenej súčasnosti ocitnú kdesi v sibírskom lese uprostred ničoho. Dostali zvláštnu úlohu, o ktorej vlastne skoro nič nevedia. Je obrovská zima a oni musia čakať na moment, aby úlohu mohli splniť. Čas však plynie, zima je stále neznesiteľnejšia a okolo nich sa začínajú diať veľmi zvláštne javy. Objaví sa tam dokonca žena, ktorá sa odrazu stáva súčasťou odohrávajúcich sa situácií z ich minulosti a prináša tak predzvesť čohosi, čo sa síce nikdy nevysloví, ale je stále viac a viac prítomné. Vojaci ju označia za Snehulienku, vernú družku Deda Mráza, známu postavu zo starých ruských rozprávok. Ona však vie viac, než sa zdá a zavolá ich napokon tam, kde pravda a lož, život a smrť konečne splynú.

Komorná inscenácia Zima vzniká pod vedením scénicky a obrazovo výnimočne invenčného mladého režiséra Józsefa Czajlíka. Prvého vojaka predstavuje Marián Miezga, druhého Lukáš Latinák a v úlohe Snehulienky uvidia Zitu Furkovú.

Jevgenij Griškovec (narodil sa v roku 1967) patrí v súčasnosti k najuznávanejším ruským autorom a jeho texty sa momentálne hrajú skoro v celej Európe. Sám veľmi často účinkuje vo vlastných hrách, preto sú aj jeho drámy mimoriadne autentické, divadelné, plné akcie a drsného, často absurdného humoru s nečakaným vyústením.

(SITA)


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Astorka uvedie hru Túlavé srdce (4. 6. 2009)
 Červená princezná Galina Brežnevová v Astorke (6. 5. 2009)
 Astorka chystá hru o spisovateľovi L. N. Tolstom (29. 3. 2009)nasledujúci článok >>
Paris Hilton má zálusk na gitaristu skupiny Good Charlotte
<< predchádzajúci článok
STV chce ponúknuť denný seriál, SRo hru Doktor Živago