Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

06. mája 2009

Červená princezná Galina Brežnevová v AstorkeDokumentárny film Brežnevova dcéra z roku 1992 inšpiroval slovenského dramatika Petra Pavlaca k napísaniu divadelnej hry Červená princezná. Príbeh o dcére bývalého najvyššieho ...Zdieľať
Peter Pavlac BRATISLAVA 6. mája (WEBNOVINY) - Dokumentárny film Brežnevova dcéra z roku 1992 inšpiroval slovenského dramatika Petra Pavlaca k napísaniu divadelnej hry Červená princezná. Príbeh o dcére bývalého najvyššieho predstaviteľa ZSSR Leonida Iľjiča Brežneva z Pavlacovho pohľadu uvedie 7. mája bratislavské Divadlo Astorka Korzo ´90. Hru režijne naštudoval Patrik Lančarič, pod dramaturgiu sa podpísala Zuzana Bakošová - Hlavenková. V hlavnej úlohe ako Galina Brežnevová sa predstaví Zita Furková. Okrem nej sa predstavia aj Marián Labuda ml. a Petra Vajdová v alternácii s Kristínou Turjanovou.


Pár rokov po nakrútení dokumentu Galina Brežnevová skončila na protialkoholickom oddelení jednej moskovskej nemocnice, kde v roku 1998 opustená zomrela. Pavlacova hra stavia na fiktívnej situácii, v ktorej dva roky po zverejnení spomínaného dokumentu oslovuje Galinu mladý ambiciózny tvorca Oleg, aby dokončil, čo pred ním začal niekto iný. Brežnevova dcéra na javisku odhalí tajomstvá svojich troch nepodarených manželstiev a ďalších desiatok milostných dobrodružstiev. Odkryje svoju bezbrannosť, ktorú už roky zalieva alkoholom. Podľa tvorcov odhalí hĺbku osudovej tragédie ženy, ktorej najväčšou vinou bolo, že sa narodila ako Brežnevova dcéra.

Peter Pavlac je od roku 2000 dramaturgom Činohry Slovenského národného divadla, okrem iného pôsobí aj ako pedagóg na Katedre réžie a dramaturgie VŠMU. Externe spolupracuje s viacerými profesionálnymi divadlami doma i v zahraničí, podieľal sa tiež na medzinárodných európskych projektoch v rámci European Theatre Convention. V roku 2001 mu vyšla zbierka poviedok Hra na smiech, ktorá získala prémiu Slovenského literárneho fondu.

Okrem režiséra Lančariča a dramaturgičky Bakošovej - Hlavenkovej sa na príprave inscenácie podieľali aj scénografka Erika Gadušová, kostýmy vytvorila Jana Hurtigová a hudbu napísala Silvia Michalidesová.

Agentúru SITA informovala manažérka Divadla Astorka Korzo ´90 Andrea Dömeová.

SITA

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Astorka na 1. apríla dvadsaťročná (30. 3. 2010)
 Astorka získala v Belehrade cenu Dona Quijota (18. 3. 2010)
 Astorka uvedie hru Túlavé srdce (4. 6. 2009)
 Astorka chystá hru o spisovateľovi L. N. Tolstom (29. 3. 2009)
 ASTORKA: Aj zmrznúť môže mať svoje čaro, diváci to uvidia v Zime (23. 2. 2008)
 Ďalšieho Shakespeara ponúkne Astorka, vsadila na Othella (19. 9. 2007)
 Bratislavské divadlo Astorka cestuje do Austrálie (13. 3. 2007)
 Astorka vystúpi v Prahe s hrou Pred odchodom na odpočinok (18. 2. 2007)
 Divadlo Astorka predstaví inscenáciu Priateľky (26. 2. 2006)nasledujúci článok >>
Špičkový FUNK na One Day Jazz Festivale v Bratislave
<< predchádzajúci článok
Loď – Divadlo v podpalubí program na MÁJ 2009