Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

29. marca 2009

Astorka chystá hru o spisovateľovi L. N. TolstomDivadlo Astorka Korzo ´90 odkryje zákutia mysle ruského literárneho génia Leva Nikolajeviča Tolstého.Zdieľať
Do tajného sveta spisovateľa pozýva prostredníctvom hry Jána Nováka Tolstoj a peniaze, ktorú na jej scéne naštudoval už domáci režisér Roman Polák. Podľa tvorcov prinesie inscenácia milovníkom Tolstého diela nové informácie o jeho živote a pomôže im lepšie pochopiť spisovateľovu tvorbu. Premiéry sú naplánované na 6. a 7. apríla.

Polák vykresľuje Tolstého charakter s typickým groteskným nadhľadom. Hra Jána Nováka, ktorý napísal scenáre k filmom ako Valmont, Báječná léta pod psa alebo Nejasná správa o konci sveta a režíroval unikátny dokument Občan Havel, je prameňom komických situácií zo súkromného spisovateľovho života. Divák sa dozvie o zaujímavých okolnostiach vzniku slávnej a kontroverznej Kreutzerovej sonáty. V hlavnej úlohe sa ako L. N. Tolstoj predstaví Vlado Černý. Sekundovať mu bude plejáda domácich hercov Astorky - Róbert Jakab, Juraj Kemka, Lukáš Latinák, a v úlohách najbližších dám v okruhu slávneho spisovateľa Anna Šišková, Szidi Tóbiás, Petra Vajdová a ďalšie.

Príbeh hry sa odohráva na rodinnom hospodárstve v rodine grófa Tolstého. Manželka Sofia a dorastajúce deti si užívajú slávu a bohatstvo, ktoré im priniesli úspešné diela Leva Nikolajeviča. Popri tom si ani nevšimnú, že ich drahého živiteľa trápi vnútorná kríza - vyhýba sa svetským radostiam, rodine, umeniu a všetkým príjemným pôžitkom svojej vrstvy. Karty zamieša aristokrat a Tolstého obdivovateľ Čertkov. Na spisovateľa začne mať nekontrolovateľný vplyv. Sofia to neunesie vo chvíli, keď zistí, že jej manžel pripravuje tajný testament, kde sa vzdáva všetkých finančných nárokov na svoje diela a autorské práva odovzdáva ľudu. Na otcovu stranu sa pridáva aj dcéra Máša, ktorá sa chce v pobláznení vydať za otcovho nasledovníka a žiť s ním v čistom "nepoškvrnenom“ manželstve ako brat a sestra.

(SITA)


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Astorka uvedie hru Túlavé srdce (4. 6. 2009)
 Červená princezná Galina Brežnevová v Astorke (6. 5. 2009)nasledujúci článok >>
Novou slovenskou Miss Universe je Denisa Mendrejová!
<< predchádzajúci článok
Na Art of Vinyl Batcha de Mental, Peťo Tázok a Karaoke Tundra