Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

22. júna 2020

Austrálsky vedec navrhuje presnejšie sčítanie levov v Afrike pomocou dronov a kamier


Tagy: dron lev

Súčasné metódy na odhadovanie počtu levov sú podľa niektorých vedcov nesprávne a mohli by mať vážne následky. "Jednoducho ich nepočítame správne," povedal vedec Alexander Braczkowski z ...Zdieľať
gettyimages 1142229343 676x451 22.6.2020 (Webnoviny.sk) - Súčasné metódy na odhadovanie počtu levov sú podľa niektorých vedcov nesprávne a mohli by mať vážne následky. "Jednoducho ich nepočítame správne," povedal vedec Alexander Braczkowski z austrálskeho Queenslandu.


Patrí medzi odborníkov, ktorí sa snažia vyvinúť nové metódy, ktoré im pomôžu počítať levy v Afrike, skúmať ich pohyb či miesta, kde sa im darí, a tiež ako každý rok minúť milióny dolárov určených na ich ochranu.

Väčšie teritóriá


Odborník strávil rok sledovaním levov v Národnom parku kráľovnej Alžbety v Ugande. Zistil, že tamojšie jedince sú v "neistom stave" a samce majú oveľa väčšie teritóriá, čo znamená, že musia chodiť za potravou ďalej.

"Spôsob presúvania týchto zvierat vám povie, ako sa im darí. Malé teritórium znamená veľa potravy," dodal. Jeho kolega Arjun Gopalaswamy vysvetlil, že "veľké územia sú väčšinou spojené so zníženou hustotou".

Braczkowski povedal, že vo väčšine publikovaných štúdií používajú na počítanie levov dve metódy. Jedna využíva sledovanie stôp a druhá počítanie zvierat v noci, keď ich vylákajú z úkrytov.

Počet levov klesá


Podľa neho sú tieto metódy nespoľahlivé a môžu počas nich napríklad započítať niektoré zviera aj viackrát.

V súčasnosti odhadujú, že v Afrike žije 20-tisíc až 30-tisíc levov v 102 populáciách, a to na rozlohe 2,5 milióna štvorcových kilometrov.

Je známe, že ich počet klesá, no odborníci nevedia akou rýchlosťou. Braczkowski, ktorý vyrástol v Juhoafrickej republike, vyhlásil, že počet od roku 1994 klesol o polovicu.

Detailné zábery


Vedec od novembra 2017 do februára 2018 strávil 90 dní nakrúcaním a fotografovaním levov na území s rozlohou 8 250 štvorcových kilometrov.

Pomocou dronu a filmových kamier zaznamenali tváre zvierat s jedinečnými črtami každého jednotlivca. Mohli si tak byť oveľa istejší, že žiadne z nich nezapočítali viackrát.

Nová metóda ponúka tiež množstvo úžasných detailných záberov zvierat. Podľa vedca by mali takto pozorovať zvieratá po celej Afrike, pričom Keňa už postupne zavádza tento spôsob.

"Máme technológie, kamery a vedu. Musíme to začať využívať," vyhlásil Braczkowski.


Zdroj: Webnoviny.sk - Austrálsky vedec navrhuje presnejšie sčítanie levov v Afrike pomocou dronov a kamier © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: dron lev
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Justin Bieber sa bráni obvineniu zo sexuálneho napadnutia, spevák zvažuje právne kroky
<< predchádzajúci článok
Viber prináša novú funkciu, používatelia si môžu vytvárať vlastné GIF a nahradiť ich slovami

Austrálsky vedec navrhuje presnejšie sčítanie levov v Afrike pomocou dronov a kamier - diskusné fórum čitateľov