Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. januára 2021

Biden chce pomôcť Strednej Amerike štyrmi miliardami dolárov, tvrdí mexický prezidentAmerický prezident Joe Biden sa počas úvodných dní v Bielom dome snaží položiť základy dobrých vzťahov s lídrami susedných štátov - Kanady a ...Zdieľať
biden_birthday_27506 afcc289c76504d47b99037d98f0001f1 676x451 24.1.2021 (Webnoviny.sk) - Americký prezident Joe Biden sa počas úvodných dní v Bielom dome snaží položiť základy dobrých vzťahov s lídrami susedných štátov - Kanady a Mexika.

Financie by mali získať najmä tri štáty


Práve mexický prezident Andrés Manuel López Obrador vzbudil pozornosť, keď vyhlásil, že mu Biden v telefonickom rozhovore prezradil zámer vynaložiť 4 miliardy dolárov na pomoc stredoamerickým krajinám.

Finančné prostriedky by mali získať predovšetkým Honduras, Salvádor a Guatemala, odkiaľ pre nestabilnú politickú, ekonomickú a spoločenskú situáciu utekajú tisíce migrantov cez Mexiko do USA.

López Obrador a Biden sa zhodli na tom, že v otázke prisťahovalectva bude potrebné zaoberať sa základnými príčinami migrácie obyvateľstva.

Sklamanie zo zastavenia výstavby ropovodu


Kanadský premiér Justin Trudeau tento týždeň vyslovil sklamanie z Bidenovho kroku, ktorým zrušil povolenie na výstavbu kontroverzného ropovodu Keystone XL, proti ktorému viac ako desaťročie bojujú environmentalisti a organizácie pôvodných amerických obyvateľov.

Ropovod by mal v prípade dokončenia dopravovať ropu z kanadskej provincie Alberta cez Montanu, Južnú Dakotu, Nebrasku, Kansas a Oklahomu až na pobrežie Texaského zálivu.

Trudeau však podotkol, že nepripustí, aby rozdielne názory s Bidenom na túto tému spôsobili napätie v kanadsko-amerických vzťahoch.

„Nie vždy to bude dokonalé zosúladenie s USA. Oveľa viac sa zameriavame na hodnoty a ciele. Veľmi sa teším na spoluprácu s prezidentom Bidenom,“ skonštatoval Trudeau.


Zdroj: Webnoviny.sk - Biden chce pomôcť Strednej Amerike štyrmi miliardami dolárov, tvrdí mexický prezident © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Piráti pri brehoch Afriky prepadli tureckú loď, o život prišiel jeden námorník a ďalších uniesli
<< predchádzajúci článok
Vetrák navrhuje zriadiť komisiu, ktorá by posudzovala využitie financií z rezervy premiéra

Biden chce pomôcť Strednej Amerike štyrmi miliardami dolárov, tvrdí mexický prezident - diskusné fórum čitateľov