Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. apríla 2020

Blanárovi sa nepozdáva zastavenie repatriácie Slovákov, zvolá Zahraničný výbor NR SRPredseda Zahraničného výboru Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Juraj Blanár (Smer-SD) sa chce oboznámiť s dôvodmi zastavenia ...Zdieľať
juraj blanar 676x451 1.4.2020  - Predseda Zahraničného výboru Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Juraj Blanár (Smer-SD) sa chce oboznámiť s dôvodmi zastavenia repatriácie slovenských občanov. Počas zajtrajšieho avizovaného zasadnutia parlamentu plánuje zvolať rokovanie svojho výboru. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Kancelárie NR SR Tomáš Kostelník.

Blanár žiada účasť SulíkaŠtátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Martin Klus (SaS) na tlačovej konferencii 31. marca uviedol, že dôvod na ukončenie registrácie na repatriáciu spočíva podľa neho aj v tom, že rezort diplomacie takmer mesiac upozorňuje Slovákov, aby necestovali do zahraničia.

Blanár podotkol, že MZVaEZ SR avizuje, že posledným dátumom, kedy sa postará o svojich obyvateľov v cudzine, je 2. apríl. Žiada od povereného ministra zahraničných vecí Richarda Sulíka (SaS) účasť na výbore. Požadovať bude aj predloženie informácií o tom, ako sa štátne orgány postarali o slovenských občanov vo svete, koľkých sa im podarilo dostať naspäť a čo čaká všetkých tých, ktorí sú zatiaľ mimo hraníc SR.

Nárast po výzve


Na Slovensko sa doposiaľ vrátilo 3 349 občanov v rámci repatriácie zo zahraničia. O repatriáciu zatiaľ požiadalo 6 037 Slovákov. Ministerstvo v pondelok 30. marca oznámilo, že žiadosti o repatriáciu je možné pokladať do polnoci 2. apríla.

Od včerajšej výzvy, kedy sme vyhlásili zastavenie repatriácie, sme zaznamenali nárast o 500 ľudí a očakávame, že ten počet bude rásť,“ informoval Klus. Dôvod na ukončenie registrácie na repatriáciu spočíva podľa neho aj v tom, že rezort diplomacie už takmer mesiac upozorňuje Slovákov, aby necestovali do zahraničia. „Už sme niekoľkokrát vyzvali občanov, aby zvážili svoje cesty do zahraničia a podľa možností necestovali. Bohužiaľ, niektorí toto ignorovali, napriek tomu vycestovali a dnes žiadajú o repatriáciu,“ zdôraznil.


Zdroj: Webnoviny.sk - Blanárovi sa nepozdáva zastavenie repatriácie Slovákov, zvolá Zahraničný výbor NR SR © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Koronavírus: Slovensko už má viac ako 400 prípadov a zrejme aj prvú obeť, Matovič sa vzdáva platu a nevylúčil "blackout" (online)
<< predchádzajúci článok
Facebook a Twitter bojuje proti dezinformáciám o koronavíruse, príspevky zmazal aj prezidentom

Blanárovi sa nepozdáva zastavenie repatriácie Slovákov, zvolá Zahraničný výbor NR SR - diskusné fórum čitateľov