Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. apríla 2020

Koronavírus: Slovensko už má viac ako 400 prípadov a zrejme aj prvú obeť, Matovič sa vzdáva platu a nevylúčil "blackout" (online)STREDA 1. APRÍLA: Monitorujeme situáciu v súvislosti s koronavírusom.Zdieľať

Koronavírus: Slovensko má prvú obeť, premiér Matovič sa vzdáva celého svojho platu (online)

 

Koronavírus vo svete aj na Slovensku

  • Online (minúta po minúte)

21:00 Britský premiér Boris Johnson sa ocitol pod paľbou kritiky, dôvodom je nedostatočné testovanie
Kritici porovnávajú Britániu s Nemeckom, ktoré na krízu zareagovalo promptne.

20:46 Z Moskvy dnes odštartovalo vojenské nákladné lietadlo s pomocou pre Spojené štáty, kde je epidémia koronavírusu na prudkom vzostupe. Lietadlo vezie zdravotnícke vybavenie a rúška. Ako píše Reuters, zaslanie pomoci telefonicky dohodli prezidenti Ruska a USA Vladimír Putin a Donald Trump.

 

20:14 V Česku sa zvýšil počet mŕtvych na 39, ale stúpol aj počet vyliečených pacientov, a to na 61. Celkovo už otestovali 55 017 ľudí, v z ktorých bolo 3508 pozitívnych prípadov.

19:57 Až 25 percent ľudí infikovaných novým koronavírusom môže byť úplne bez príznakov.

19:44 Dobrovoľníci z radov zdravotníckych pracovníkov sa spojili, aby uľahčili nemocniciam situáciu spôsobenú pandémiou koronavírusu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

 

19:31 Rakúsko a Nemecko už hovoria o ére po korone.

19:00 Empire State Building sa zmenila, bolo to na počesť zdravotníckych pracovníkov.

18:44 Trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia určite neobnoví výrobu do 5. apríla vrátane.

18:35 S chorobou Covid-19 je na Slovensku hospitalizovaných 77 ľudí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

 

 

18:22 V Taliansku už zomrelo 13 155 ľudí, ich počet sa za posledných 24 hodín zvýšil o 727. Počet potvrdených prípadov stúpol na 110 574.

18:05 Volkswagen Slovakia reaguje predovšetkým na klesajúci dopyt na trhoch s vozidlami a obmedzenia v dodávateľskom reťazci.

17:29 Školské jedálne môžu variť a rozvážať jedlo, no pre žiakov a seniorov sa neotvoria tak, ako o tom informoval minister školstva Branislav Gröhling (SaS) v utorok 31. marca.

17:14 V Srbsku potvrdili 160 nových prípadov, spolu ich je už 1060. Chorobe Covid-19 podľahlo už 28 ľudi, medzi nimi aj štátny tajomník na ministerstve životného prostredia.

16:43 Krízový štáb vytipoval 33 rómskych osád. V nich bude armáda testovať ľudí, ktorí sa vrátili zo zahraničia, prípadne ľudí so symptómami chrípky. Minister obrany Jaroslav Naď zdôraznil, že armáda nejde do osád zasahovať a Rómovia sa nemajú čoho báť. Armáda pripravila päť tímov testovacích jednotiek, ktoré sa skladajú z 13 vojakov.

16:34 Rakúsko očakáva až pol milióna nezamestnaných, informáciu priniesla ORF. Krajina má už 10 482 potvrdených prípadov choroby Covid-19 a 146 mŕtvych

16:23 Peter Pellegrini sa nenechá vtiahnuť do Matovičovej hry. 

16:12 Počet obetí v Česku stúpol už na 32 a pozitívne potvrdených prípadov je 3330. Celkovo už urobili 55 017 testov a 45 pacientov sa z choroby Covid-19 vyliečilo.

16:03 Zmeny v Zákonníku práce a predĺženie obdobia vyplácania dávky v nezamestnanosti o jeden mesiac parlament prerokuje v zrýchlenom režime už na aktuálnej schôdzi. Národná rada SR totiž schválila návrh vlády, aby sa poslanci návrhom novely Zákonníka práce zaoberali v skrátenom legislatívnom konaní. O osude tohto návrhu sa tak rozhodne už v stredu, kým v štandardnom režime sa poslanci návrhmi zákonov zaoberajú na dvoch parlamentných schôdzach.

15:55 Dlžníci so splátkovými kalendármi v Sociálnej poisťovni nebudú pri omeškaní platiť sankčné úroky, avizuje minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak.

15:42 Podľa analytika Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Radovana Ďuranu je zavedenie blackoutu krajná možnosť, Zatiaľ však podľa neho nie je pre takýto krok dôvod ani predpoklad.

15:12 Podľa Petra Poláka sa pandémia koronavírusu nevyhne ani rómskym osadám. Do osád sa vrátila okolo 1500 ľudí za zahraničia a nevie sa, či išli do karantény. Hygienici sa pri testovaní zamerajú na 33 lokalít

15:05 „Ak by to rómskej osady prišiel niekto s koronavírusom, je schopný nakaziť 20 ľudí a následne to rastie exponenciálne,“ povedal na tlačovej konferencii premiér Igor Matovič. Okrem iného tiež uviedol, že koncom týždňa spúšťajú testovanie v osadách.

14:58 Slovenský červený kríž radí, ako sa starať o látkové rúško.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:47 Európska komisia (EK) navrhla plán na podporu krátkodobých pracovných miest z verejných zdrojov vo všetkých 27 členských štátoch Európskej únie. Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová uviedla, že nový systém podpory má pomôcť tým, ktorí pre koronavírus prišli o prácu. Štáty podľa tohto systému majú z peňazí EÚ platiť časť platov zamestnancov, aby ich formy zamestnali čo najviac. Informoval Reuters.

14:36 Ruský parlament schválil v stredu zákon zavádzajúci prísne tresty za šírenie nepravdivých správ o koronavíruse. Agentúra AP informovala, že šíriteľom hoaxov hrozí pokuta v sume 23-tisíc eur alebo až päťročné väzenie.

14:23 Minister hospodárstva Richard Sulík s „blackoutom“ nesúhlasí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:04 Minister školstva Branislav Gröhling sa ospravedlnil, že na tlačovej konferencii nemal rúško. V reakcii na slová premiéra Igora Matoviča uviedol, že pokutu zaplatí a celý svoj plat venuje do Fondu vzájomnej pomoci, ktorý zriadili koaličné strany.

14:00 Naživo: Tlačová konferencia

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:48 Internetom sa šíri hoax o otvorení škôl. Ostanú zatvorené až do odvolania, reaguje ministerstvo.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

 

K pozitívnym pacientom za predchádzajúci deň uvádzame dodatočné informácie:

Žena, 59 rokov, okres Bardejov

Muž, 22 rokov, okres Bratislava

Muž, 28 rokov, okres Bratislava

Žena, 8 rokov, okres Bratislava

Žena, 22 rokov, okres Bratislava

Žena, 45 rokov, okres Bratislava

Žena, 53 rokov, okres Bratislava

Muž, 49 rokov, okres Bratislava

Muž, 40 rokov, okres Bratislava

Muž, 59 rokov, okres Bratislava

Žena, 87 rokov, okres Bratislava

Muž, 5 rokov, okres Bratislava

Žena, 41 rokov, okres Bratislava

Žena, 18 rokov, okres Bratislava

Muž, 41 rokov, okres Bratislava

Muž, 33 rokov, okres Bratislava

Žena, 23 rokov, okres Bratislava

Muž, 30 rokov, okres Brezno

Muž, 44 rokov, okres Kežmarok

Žena, 46 rokov, okres Levice

Muž, 56 rokov, okres Liptovský Mikuláš

Muž, 57 rokov, okres Nové Zámky

Žena, 26 rokov, okres Nové Zámky

Muž, 40 rokov, okres Piešťany

Muž, 41 rokov, okres Piešťany

Muž, 53 rokov, okres Považská Bystrica

Muž, 40 rokov, okres Revúca

Muž, 44 rokov, okres Rimavská Sobota

Muž, 36 rokov, okres Sabinov

Žena, 57 rokov, okres Sabinov

Muž, 39 rokov, okres Sabinov

Muž, 38 rokov, okres Sabinov

Muž, 47 rokov, okres Senec

Muž, 40 rokov, okres Senec

Muž, 34 rokov, okres Senec

Žena, 30 rokov, okres Spišská Nová Ves

Muž, 37 rokov, okres Trnava

12:10 Premiér Igor Matovič chce urobiť rozhodnutie o prípadnom „blackoute“ čo najskôr, pretože naša ekonomika „krváca“. Každý deň je strata 70 miliónov eur.

12:08 Pri „blackoute“ by sa podľa premiéra Igora Matoviča museli „pendleri“, ktorí dochádzajú každý deň za prácou do zahraničia, napr. Rakúska, museli by sa rozhodnúť, či chcú počas „vypnutia krajiny“ žiť na Slovensku alebo v tej krajine, kde dochádzajú.

12: 06 Výnimočný stav, vypnúť Slovensko, všetko dodržiavať, vojenská disciplína – takto si Igor Matovič predstavuje blackout. Myslí si, že by po ňom ekonomika mohla opäť fungovať, vrátane obnovenia školskej dochádzky.

11:54 Prijatými opatreniami sme podľa premiéra Igora Matoviča znížili mobilitu o 70 percent. Keby sme sa podľa neho rozhodli pre „blackout“ mobilita by sa znížila o 90 percent. Nechcel však konkretizovať, kedy chce „vypnúť“ krajinu, či v apríli, máji alebo júni. Ale dodal, že v lete by to už bolo neskoro.

11:41 Premiér Igor Matovič pre koronavírus nevylúčil „blackout“ pre celú krajinu.

11:38 Žilinská Kia Motors Slovakia opäť rozbehne výrobu. Od pondelka 6. apríla do štvrtka 9. apríla bude automobilka vyrábať v štandardnom trojzmennom režime. Po Veľkej noci prejde na dvojzmennú prevádzku, ktorá bude trvať do konca apríla.

Kia Motors Slovakia
Foto: ilustračné, SITA/Milo Fabian.

11:34 Medzi novými prípadmi na Slovensku je aj päťročné dieťa aj 87-ročná žena. Až 16 pozitívne testovaných je z Bratislavy.

 

11:32 Počet potvrdených prípadov na Slovensku sa zvýšil o 37 na 401. Celkovo v utorok otestovali 877 ľudí.

11:27 Údaje budú zverejnené na webovej stránke úradu vlády. Výška príspevku nie je limitovaná. Peniaze majú pomôcť predovšetkým ľuďom, pri ktorých nezaberú návrhy zákonov. Koalícia sa rozhodla pre tento krok najmä z dôvodu, že na platy poslancov sú naviazané aj mzdy tisícok ľudí v štátnej správe. V prípade, že by si legislatívne znížili platy, opatrenia by sa dotkli aj úradníkov, sudcov či prokurátorov.

11:22 Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár vyzýva riaditeľov štátnych podnikov aj šéfov veľkých koncernov, aby do nového fondu prispeli tieť.

 

11:20 Do Fondu vzájomnej pomoci majú prispievať politici a podnikatelia. Peniaze majú ísť ľudom, ktorým nepomôžu opatrenia vlády a individuálne životné príbehy.

11:16 „Nedokážeme zákonmi pomôcť všetkým. Nedá sa do legislatívy napísať každá životná situácia, v ktorej sú teraz viaceré rodiny na Slovensku. Rozhodli sme sa na Úrade vlády SR zriadiť Fond vzájomnej pomoci, ktorým sa budeme snažiť vyriešiť ťažké situácie ľudí. Je to spoločné rozhodnutie aj s našimi koaličnými poslancami. Budeme radi, ak by prispievali aj opoziční poslanci. Chceme ľuďom ukázať, že na nich myslíme nielen zákonmi, ale aj takouto formou. Budú prispievať koaliční poslanci, ministri a ďalší. Keďže sa patrí ísť príkladom, chcem povedať, že sa vzdávam celého premiérskeho platu,“ povedal Matovič.

 

11:10 Premiér Igor Matovič oznámil vznik Fondu vzájomnej pomoci a aj to, že sa vzdáva celého svojho platu. Fond založili koaličné strany.

 

10:39 Slovensko má prvú obeť koronavírus, potvrdil minister zdravotníctva Marek Krajčí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:27 OSN odhaduje, že v dôsledku pandémie by mohlo prísť na celom svete o prácu 25 miliónov ľudí.

10:18 Väčšina zdravotníckych zariadení združená v Asociácii polikliník a zdravotníckych zariadení (APAZ) nedostala k dnešnému dňu od štátu ochranné prostriedky, ako sú napríklad rúška či rukavice.

10:07 Všeobecná zdravotná poisťovňa pripomína, aby sme nezabúdali v rámci čistenia a dezinfikácie ani na oblečenie, ktoré máme na sebe a na predmety, ktoré máme poruke

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:01 HC Slovan Bratislava v súvislosti so šíriacou sa pandémiou koronavírusu pristúpil k opatreniam na zabezpečenie budúcej existencie.

Koronavírus vo svete aj na Slovensku

9:38 Najväčší vydavateľ novín v Austrálii oznámil, že v dôsledku zníženia príjmov z reklamy v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu prerušuje tlač 60 predmestských a regionálnych novín.

Spoločnosť News Corp. v stredu oznámila, že lokálne noviny v štátoch Nový Južný Wales, Viktória, Queensland a Južná Austrália budú od budúceho týždňa dostupné len v digitálnej forme. Zmena by však nemala byť trvalá. Rozhodnutie je podľa nich dôsledkom výrazného poklesu príjmov z reklamy. Pandémia však zároveň zvýšila záujem o digitálne predplatné titulov patriacich pod News Corp.

Združenie austrálskych novinárov už medzitým požiadalo vládu, aby poskytla finančnú pomoc niekoľkým vidieckym novinám, ktoré už v dôsledku poklesu reklamy zastavili tlač.

9:22 „Lex korona“ sa delí na oblasť daní, finančného trhu a rozpočtových pravidiel.

 

9:10 Žiaci a študenti sa od 1. apríla vlakom zadarmo neodvezú.

8:52 Všeobecná nemocnica s poliklinikou Levoča a.s., člen skupiny AGEL, potrebuje aj v týchto dňoch, a to vo zvýšenej miere, najvzácnejšiu tekutinu – krv. Darcovia sú aj naďalej na hematologicko-transfúznom oddelení vítaní. Prísnejšie pravidlá však neobišli ani túto oblasť zdravotníctva, momentálne platia pri každom odbere krvi mimoriadne opatrenia. Hematologicko-transfúzne oddelenie v Levoči je pre darcov krvi pravidelne otvorené každý utorok a štvrtok, mobilné odbery sú momentálne zrušené.

8:31 Ford vyrobí 50-tisíc pľúcnych ventilátorov. Pomocnú ruku pri výrobe pľúcnych ventilátorov ponúkli aj ďalšie firmy ako General Motors, Tesla, Dyson či Virgin Orbit.

8:14 Už tri týždne platia v Taliansku veľmi prísne opatrenia. Ľudia nemôžu vychádzať z domu a mnohí z nich sú na pokraji zúfalstva.

8:02 Sociálne siete Facebook a Twitter zmazali príspevky brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara a jeho venezuelského kolegu Nicolása Madura pre šírenie dezinformácií o novom koronavíruse.

7:44 Počet obetí v USA sa prehupol cez 4000 a počet potvrdených prípadov atakuje hranicu 190-tisíc.

7:22 Ministerstvo zdravotníctva vyzýva ľudí, aby si často a dôkladne umývali ruky.

7:01 Do českých nemocníc namontujú termokamery, informoval na Twitteri minister zdravotníctva Adam Vojtěch.

6:46 Najviac obetí má Taliansko (12 428), nasledujú Španielsko (8 464), USA (4055), Francúzsko (3523) a Čína (3312).

6:31 Slovenská pošta intenzívne pracuje na možnosti zabezpečenia alternatívnej prepravy medzinárodných zásielok do zahraničia

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

6:14 Počet obetí koronavírusu vo svete stúpol už na viac ako 42-tisíc a počet nakazených je takmer 860-tisíc.

6:00 Vitajte pri online prenose (minúta po minúte). Aj dnes vám prinesieme aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Na Slovensku už máme 364 prípadov.

Máme už zrejme aj prvú obeť – minister zdravotníctva Marek Krajčí na utorňajšom tlačovom brífingu uviedol, že príčinou smrti muža, ktorý bol pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19 a prepustení z bojnickej nemocnice, bol obojstranný zápal pľúc.

Vláda už schválila prvé opatrenia pre firmy, živnostníkov aj zamestnancov, o ktorých začne v stredu rokovať parlament. Za sprísnených podmienok sú od pondelka otvorené už aj viaceré obchody a predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) avizuje aj odklad splátok hypoték a úverov.

Najviac obetí má Taliansko (10 779), ich počet stúpol o ďalších 837. Rekordný denný nárast zaznamenalo Španielsko, počet mŕtvych za posledný deň vzrástol o 849 na 94 417. Obetí pribúda aj v USA, kde ich už majú 4055 a počet potvrdených prípadov sa tam už blíži k 190-tisíc. V susednom Česku v utorok stúpol počet mŕtvych už na 31.

 

Príznaky ochorenia COVID-19 sú horúčka, kašeľ, dýchavičnosť a bolesť svalov. Podozrenie je pri nedávnej návšteve krajiny, v ktorej sa potvrdil výskyt koronavírusu alebo kontakt s nakazenou osobou či niekým, kto sa vrátil zo zahraničia.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Blackout na Slovensku: Nie je Matovičova vyhrážka blackoutom šírenie paniky? Podľa analytika Ďuranu nie je na vypnutie krajiny zatiaľ dôvod (1. 4. 2020)
 Pellegrini neprispeje ani cent, Matovičov fond považuje za reklamný ťah (1. 4. 2020)
 Na sklade štátnych hmotných rezerv pribudli respirátory FFP3, Cigániková nimi nechce plytvať (1. 4. 2020)
 ŠTÚDIA: Koronavírus sa vo vzduchu udrží aj niekoľko hodín (1. 4. 2020)
 Najmladší pozitívne testovaný v SR 31. marca je 5-ročný chlapec (1. 4. 2020)
 Koronavírus je podľa Guterresa najväčšou výzvou od druhej svetovej vojny (1. 4. 2020)
 Minister Heger predstavil „Lex koronu“, opatrenia majú pomôcť podnikateľom v náročnom období (1. 4. 2020)
 LEKÁR RADÍ: Som kardiovaskulárny pacient: čo mám robiť v čase pandémie? (1. 4. 2020)
 Na Pastora vydali zatykač, slúžil omše so stovkami veriacich a vysmieval sa z koronavírusu (31. 3. 2020)
 V Prahe sa snažia nájsť riešenia na situáciu s bezdomovcami, zháňajú im ubytovanie (31. 3. 2020)nasledujúci článok >>
Slovenskej pošte sa znižuje počet reklamácií, opodstatnených nie je ani polovica
<< predchádzajúci článok
Blanárovi sa nepozdáva zastavenie repatriácie Slovákov, zvolá Zahraničný výbor NR SR

Koronavírus: Slovensko už má viac ako 400 prípadov a zrejme aj prvú obeť, Matovič sa vzdáva platu a nevylúčil "blackout" (online) - diskusné fórum čitateľov