Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. júna 2023

Blinken sa stretol aj so Si Ťin-pchingom, snaží sa stabilizovať čínsko-americké vzťahy



aktualizované 19. júna, 13:07 Americký minister zahraničia Antony Blinken sa v pondelok v Pekingu stretol s čínskym ...



Zdieľať
china_us_blinken_07262 676x451 19.6.2023 (SITA.sk) -


  • aktualizované 19. júna, 13:07


Americký minister zahraničia Antony Blinken sa v pondelok v Pekingu stretol s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Stretnutie politikov bolo očakávanou súčasťou dvojdňovej návštevy Blinkena v Číne, zameranej na zmiernenie napätia v americko-čínskych vzťahoch, potvrdili ho však až krátko predtým.

Obe strany dosiahli pokrok


Na záberoch štátneho vysielateľa CCTV Si hovorí, že „obe strany sa dohodli napredovať so spoločnou dohodou, ktorú sme s prezidentom (Joeom) Bidenom dosiahli na Bali“. Prezidenti sa vlani na Bali dohodli, že Čína a USA musia udržiavať kontakty a podnikať kroky, aby sa vyhli neúmyselným konfliktom.

Si tiež povedal, že obe strany dosiahli pokrok a dohody v „niektorých špecifických otázkach“, čo je podľa neho veľmi dobré. „Dúfam, že prostredníctvom tejto návštevy, pán minister, prispejete k stabilizácii čínsko-amerických vzťahov,“ dodal Si.

Blinken sa už v nedeľu stretol s jeho čínskym rezortným kolegom Čchin Kangom, s ktorým rokoval takmer šesť hodín. Obe krajiny po ich stretnutí povedali, že sa dohodli na pokračovaní diskusií na vysokej úrovni. V pondelok sa Blinken stretol s najvyšším čínskym diplomatom Wangom I.

Otázka Taiwanu


Napriek ochote komunikovať, ktorú predstavitelia oboch krajín po rokovaniach avizovali, nič nenaznačuje, že by boli ochotné poľaviť v ich postojoch. Vzťahy krajín sú čoraz viac napäté v dôsledku série nezhôd, ktoré majú dôsledky pre globálnu bezpečnosť a stabilitu.

Zoznam nezhôd a potenciálnych konfliktných bodov je dlhý a zahŕňa otázku Taiwanu, podmienky ľudských práv v Číne a Hongkongu alebo čínsku vojenskú asertivitu v Juhočínskom mori a ruskú vojnu na Ukrajine.

Už skôr Blinken a ďalší americkí predstavitelia bagatelizovali vyhliadky na akékoľvek významné prelomy v najpálčivejších problémoch, ktorým krajiny čelia. Namiesto toho zdôraznili dôležitosť toho, aby Peking a Washington vytvorili a udržiavali lepšie komunikačné linky.


Blinken je najvyššie postavený americký predstaviteľ, ktorý pricestoval do Číny, odkedy sa úradu prezidenta ujal Joe Biden. Je to tiež prvá cesta amerického ministra zahraničia do Číny za ostatných päť rokov.




Zdroj: SITA.sk - Blinken sa stretol aj so Si Ťin-pchingom, snaží sa stabilizovať čínsko-americké vzťahy © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Humanitárni pracovníci nemohli zasahovať pri kolapse Kachovskej priehrady, OSN kritizuje Rusko
<< predchádzajúci článok
Žilinka opäť navštívil generálneho prokurátora Kostina, diskutovali o škodlivých javoch a situácii na Ukrajine