Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

15. augusta 2018

Bojíte sa kliešťov? Slovenskí vedci vyvinuli protikliešťové ponožkyIlustračná snímkaZdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR - Radovan Stoklasa
 
Bratislava 15. augusta  – Vedci z Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) vyvinuli protikliešťové ponožky na báze prírodných látok s repelentným účinkom. Predstavia ich na medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstave Agrokomplex v Nitre. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková.


"Vedci odprezentujú prototyp funkčného vlákna Prolen Tickfree s  modifikáciou na báze prírodných látok s repelentným účinkom proti kliešťom. Návštevníkom Agrokomplexu ukážu odborníci vzorky vlákna, funkčné textílie, ako aj ich prvý komerčný výrobok - ponožky s protikliešťovou funkciou," uviedla Hucáková. Projekt spája nové prístupy v parazitológii s chemickými technológiami pre ochranu ľudí a domácich zvierat pred kliešťami a nebezpečnými chorobami, ktoré na nich prenášajú.

Súčasťou expozície bude aj ukážka budúcich odevných doplnkov pre ľudí a postrojov pre domáce zvieratá s protikliešťovou ochranou. Tie sú priebežne testované partnermi projektu na Univerzite P. J. Šafárika v Košiciach a na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.


 

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Cinematik prinesie nórske filmy i prierez tvorby Joachima Triera
<< predchádzajúci článok
Pohoda v kluboch s Donnym Benétom – na jeseň zopakujeme výnimočné koncerty Pohody 2018

Bojíte sa kliešťov? Slovenskí vedci vyvinuli protikliešťové ponožky - diskusné fórum čitateľov