Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. júna 2013

Bratislava: Platí mimoriadna situácia, Dunaj odrezáva Devín od mestaMimoriadny stav vyhlásil primátor pre celú Bratislavu. Najkritickejšia situácia je v Devíne. Starostka očakáva, že do Bratislavy sa obyvatelia nedostanú približne dva dni.Zdieľať
dunaj AKTUALIZOVANÉ 21:30


BRATISLAVA 4. júna  - Hladina riek Dunaj a Morava stále stúpa. Všetky vodomerné stanice v hlavnom meste, v Devíne a v Devínskej Novej Vsi hlásia tretí stupeň povodňovej aktivity.

Očakávaná kulminácia Dunaja v Bratislave by mohla prelomiť doterajšie povodňové rekordy. Dunaj v Bratislave vystúpi podľa SHMÚ nad 10 metrov. Kulminácia Dunaja v Devíne má byť podľa SHMÚ vo štvrtok popoludní, v centre Bratislavy vo štvrtok podvečer.

Primátor hlavného mesta Milan Ftáčnik vyhlásil mimoriadnu situáciu na celom území Bratislavy. Najhoršia situácia je v Devíne.

Stúpajúca hladina Dunaja a Moravy

* V stanici Bratislava dosiahol Dunaj úroveň zodpovedajúcu 3. povodňovému stupňu v utorok ráno o 8:00.

* V stanici Devín dosiahlo Dunaj o 18-tej úroveň zodpovedajúcu 3. povodňovému stupňu 874 centimetrov.

* Dunaj mal v stanici Bratislava (centrum mesta) o 18:00 výšku hladiny Dunaja 921 cm

* Naďalej výrazne stúpa i hladina v dolnej časti rieky Morava. Spôsobuje to tzv. vzdutie z Dunaja a vo vodomernej stanici Devínska Nová Ves vystúpila hladina nad úroveň 3. stupňa povodňovej aktivity dnes po polnoci.

* Podľa meraní o 18:00 bola rieka Morava v stanici Devínska Nová Ves vysoká 765 cm.

Životy ľudí v Bratislave ohrozené nie sú, vysoká voda však môže poškodiť majetok. Uviedol to po zasadnutí krízového štábu Bratislavy primátor. Škodám na majetku sa v ohrozených častiach mesta snažia zabrániť vrecami s pieskom, Bratislavu pred vodou chránia aj mobilné či pevné protipovodňové hradenia.

Primátor uviedol, že prívalovú vlnu môže Bratislava očakávať vo štvrtok popoludní. Výška hladiny Dunaja môže dosiahnuť až 10,2 metra. Ako dodal, voda by mobilné ani pevné protipovodňové hradenia pretiecť nemala. „Počítame, že výška hladiny bude zhruba pol metra pod hradením,“ povedal primátor Ftáčnik.

Ako dodal, situácia v Bratislave si nevyžaduje evakuáciu ľudí, ak však bude nutná, sú na ňu pripravení. Krízový štáb bude situáciu naďalej monitorovať a opäť zasadne v stredu o 13:30.

Bratislavský magistrát upozorňuje občanov, ktorí sa chodia na stúpajúcu hladinu Dunaja pozerať priamo k rieke, aby sa o mobilné hradenia neopierali ani ich nepoškodzovali. Upozorňuje ich tiež, aby rešpektovali policajné pásky a nechodili blízko k vode, môžu tak ohroziť vlastné zdravie. Pri protipovodňových zábranách sú policajti, ktorí múr strážia.

Tretí stupeň povodňovej aktivity aktuálne dosahuje Dunaj na staniciach Bratislava a Devín i rieka Morava v Devínskej Novej Vsi a vo Vysokej pri Morave.
Voda odreže Devín od mesta

Devínska cesta je sčasti zatopená. Bratislavský Devín sa pripravuje na to, že ich neustále stúpajúci Dunaj odreže od ostatných častí Bratislavy. Vyhlásený je tretí stupeň povodňovej aktivity. Po rozložení protipovodňových zábran Devínsku cestu opäť úplne sprejazdnia, informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR Andrea Dobiášová. Ak hladina vody v Dunaji stúpne tak, že by bola ohrozená bezpečnosť premávky, polícia cestu uzavrie.

V súčasnosti možno po tejto ceste jazdiť priebežne. Komunikácie v jednotlivých mestských častiach uzatvárajú operatívne a premávka na nich môže byť čiastočne obmedzená. "Žiadame účastníkov cestnej premávky o trpezlivosť a rešpektovanie pokynov polície," uviedla Dobiášová.

V mestskej časti zavreli škôlku aj základnú školu. "Máme tu aj deti z ostatných častí, tak sme škôlku aj školu rozpustili," povedala starostka Devína Ľubica Kolková.

Starostka vyzvala obyvateľov, aby sa vrátili domov, kým sa po nej dá prejsť. Príjazdovú cestu do mestskej časti monitorujú hliadky polície, ktoré ju uzavrú podľa situácie.

Starostka zdôrazňuje, že dôvod na paniku nie je, k dispozícii sú v mestskej časti policajti, hasiči aj armáda.

Starostka očakáva, že Devín bude odrezaný od Bratislavy približne dva dni. Radí preto obyvateľom, aby sa na to pripravili. V mestskej časti sú jedny malé potraviny. "Voda nám z kohútika tečie, takže žiadna panika," povedala Kolková. Ak bude podľa nej potrebný nevyhnutný prevoz z Devína, spolupracovať budú s armádou, políciou aj hasičmi.

Obyvatelia z približne desiatich domov, ktorí v pondelok zachraňovali svoj majetok z pivníc a vynášali ho na vyššie poschodia, pokračujú v zabezpečovaní svojich domov. V pondelok aj utorok im priviezli vrecia naplnené pieskom.

Mimoriadna situácia platí aj v Starom Meste

Na základe rozhodnutia Krízového štábu vyhlásila mimoriadny stav pre neustále stúpajúcu hladinu Dunaja aj mestská časť Staré Mesto. "Počas mimoriadnej situácie sa budú vykonávať opatrenia na záchranu životov, ochrany zdravia a majetku," informoval staromestský hovorca Tomáš Halán.

Staré Mesto žiada obyvateľov, aby sa riadili pokynmi a odporúčaniami orgánov, ktoré koordinujú preventívne opatrenia a záchranné práce. Zároveň však Halán upozorňuje, že v súčasnosti ľuďom nehrozí bezprostredné nebezpečenstvo.

Staré Mesto tiež žiada svojich obyvateľov, aby si v zóne ohraničenej nábrežím a ulicami Panská, Laurinská, Dunajská, Klemensova, Dostojevského rad, Šafárikovo námestie a Nábrežie arm. gen. Ludvika Svobodu, skontrolovali a zabezpečili pivnice a prízemia domov a odstránili z nich najmä nebezpečné látky, cenné predmety, predmety, ktoré by mohli ohroziť okolie a zariadenia napojené na elektrickú sieť. Pripraviť by sa v prípade potreby mali aj na odpojenie domov a bytov od prívodu elektrickej energie a plynu.


Na Devíne uzavreli nábrežie

V bratislavskej mestskej časti Devín polícia uzavrela Slovanské nábrežie. Na tejto ceste je na viacerých miestach voda, ktorá presakuje na územie za mobilným protipovodňovým hradením.

Hasiči vodu odčerpávajú do Dunaja. Prístupovú cestu potrebujú uvoľniť a pre motoristov začínala dosahovať hladina presakujúcej vody už príliš vysokú úroveň .

Bariéra by mala zachrániť desiatky domov

Hasiči zo záchrannej brigády v Malackách budujú protipovodňovú bariéru. Stáť by mala podľa informácií hovorkyne Prezídia Hasičského a záchranného zboru Silvie Jančovičovej v blízkosti parkoviska pod Devínskym hradom. Dlhá by mala byť dlhá 70 metrov a chrániť by mala blízke rodinné domy. Hasiči z Malaciek do lokality privezú aj 800 metrov protipovodňových bariér zo zásob štátnych hmotných rezerv.

Hasičskú techniku už presúvajú do postihnutých oblastí


Hasiči pre stúpajúcu vodu v noci zasahovať nemuseli. Do Bratislavského kraja smeruje ťažká hasičská technika zo Záchranných brigád HaZZ v Malackách, Žiline a Humennom.

Na zásah sú pripravené protipovodňové zábrany, čerpadlá, či veľkokapacitné čerpadlo. Šéf hasičov Alexander Nejedlý až do odvolania vydal rozkaz, aby viac ako tisíc hasičov bolo v služobnej pohotovosti, informovala Silvia Jančovičová z Prezídia HaZZ.

Kritické oblasti monitorujú, aby v prípade potreby mohli adekvátne zasiahnuť. Najvážnejší stav je v bratislavských mestských častiach Devínska Nová Ves, Devín, Karlova Ves, Petržalka a Staré Mesto.

Preventívne opatrenia sa týkajú nielen Bratislavského, ale aj Trnavského a Nitrianskeho kraja. V rámci Bratislavského kraja ponúklo svoju pomoc aj niekoľko dobrovoľníckych združení, dobrovoľní hasiči, ale aj občania.

Vodohospodári sú na stúpajúcu vodu pripravení.

Voda v Devíne už dosiahla spodnú časť mobilných protipovodňových zábran, tie sú vysoké 2,4 metra a v Devíne by mali zvládnuť aj storočnú vodu, čo znamená výšku Dunaja 988 centimetrov a prietok 11 000 metrov kubických za sekundu.

Hovorca Slovenského vodohospodárskeho podnik Ľubomír Krno upozornil, že protipovodňový systém v centre Bratislavy je projektovaný až na tisícročnú vodu, čo je prietok približne 13 500 metrov kubických za sekundu.

Mobilné protipovodňové zábrany boli v Bratislave dokončené v pondelok. Nachádzajú sa v Devíne, Karloveskej zátoke, v okolí Šafárikovho námestia, na Tyršovom nábreží a na Viedenskej ceste. Slovenský vodohospodársky podnik tak podľa Krna na ostro odskúša protipovodňový systém v Bratislave postavený po veľkej povodni v roku 2002. Systém sa staval v rokoch 2005 až 2010 a stál takmer 33 mil. eur.

Vodohospodári zvládajú stúpajúcu hladinu Dunaja aj jeho prepúšťaním do starého koryta Dunaja. V súčasnosti sa do starého koryta Dunaja prepúšťa približne 4 500 metrov kubických vody za sekundu, čo je inak bežný prietok v celom Dunaji v Bratislave. Na vodnom diele v Gabčíkove dosahuje prietok takmer 4 000 metrov kubických za sekundu a naplno ide všetkých osem turbín, zdôraznil hovorca SVP.

Pre slovenské povodie Dunaja bude rozhodujúci vývoj na Dunaji v Rakúsku. V noci kulminoval Dunaj v juhonemeckom Passau, keď o 22:00 dosiahol výšku 12,88 metra, čo je historicky najvyššia výška, ale ráno o 06:00 už klesol na 12,24 m.
Protipovodňové opatrenia na Tyršovom nábreží. Bratislava, 3. jún 2013.
Protipovodňové opatrenia na Tyršovom nábreží. Bratislava, 3. jún 2013.


Mobilné protipovodňové zábrany boli v Bratislave dokončené v pondelok. Nachádzajú sa v Devíne, Karloveskej zátoke, v okolí Šafárikovho námestia, na Tyršovom nábreží a na Viedenskej ceste. Slovenský vodohospodársky podnik tak podľa Krna na ostro odskúša protipovodňový systém v Bratislave postavený po veľkej povodni v roku 2002. Systém sa staval v rokoch 2005 až 2010 a stál takmer 33 mil. eur.

Vodohospodári zvládajú stúpajúcu hladinu Dunaja aj jeho prepúšťaním do starého koryta Dunaja. V súčasnosti sa do starého koryta Dunaja prepúšťa približne 4 500 metrov kubických vody za sekundu, čo je inak bežný prietok v celom Dunaji v Bratislave. Na vodnom diele v Gabčíkove dosahuje prietok takmer 4 000 metrov kubických za sekundu a naplno ide všetkých osem turbín, zdôraznil hovorca SVP.

Pre slovenské povodie Dunaja bude rozhodujúci vývoj na Dunaji v Rakúsku. V noci kulminoval Dunaj v juhonemeckom Passau, keď o 22:00 dosiahol výšku 12,88 metra, čo je historicky najvyššia výška, ale ráno o 06:00 už klesol na 12,24 m.

Ako dodal pre agentúru SITA Ľuboš Krno, v súčasnosti platí 2. stupeň povodňovej aktivity aj v rámci Žitného ostrova, kde nonstop fungujú čerpacie stanice vnútorných vôd, ktoré prečerpávajú vodu z kanálov.

V Komárne pokračujú v protipovodňových opatreniach

V Komárne v utorok vodohospodári pokračujú v protipovodňových opatreniach. Od pondelka utesňujú miesta prítokov na betónovom protipovodňovom múre na okraji mesta a v týchto prácach plánujú pokračovať aj v stredu.

Ako agentúru SITA informoval riaditeľ Správy vnútorných vôd Komárno Slovenského vodohospodárskeho podniku Juraj Fekete, hladina Dunaja stúpa v Komárne pomaly, o 6:00 dosiahla 632 centimetrov.

Výraznejšie stúpanie hladín očakávajú vodohospodári vo štvrtok. Dunaj vystúpil z koryta zatiaľ len v úseku cesty II. triedy medzi obcami Moča a Kravany nad Dunajom v okrese Komárno. Cesta je podľa krajského operačného strediska polície neprejazdná, na mieste sú policajti, ktorí odkláňajú dopravu.

V Komárne a okolí platí naďalej 2. stupeň povodňovej aktivity. Druhý stupeň je vyhlásený na Dunaji od pondelka rána v úseku od Číčova cez mesto Komárno, Patince, Moču po Kravany nad Dunajom, dnes ho rozšírili cez Štúrovo až po Chľabu. Takisto naďalej platí aj pre ľavostrannú a pravostrannú hrádzu Váhu po Kolárovo. „Chvalabohu, Váh neprináša toľko vody, dnes tam voda stagnuje, čiže Dunaj má ešte priestor sa do Váhu naplniť,“ povedal Fekete.


Obec Radvaň nad Dunajom preventívne požiadala o piesok

Obec Radvaň nad Dunajom v okrese Komárno preventívne požiadala Obvodný úrad Komárno o 1800 vriec s pieskom, ten požiadavke vyhovel. Ako povedal pre agentúru SITA starosta Ľubomír Púchovský, dedina zatiaľ vodou ohrozená nie je, situácia je pod kontrolou.

V obci sú tri miesta, kde by voda mohla ohroziť majetok niektorých občanov. „Dal som pripraviť násypy piesku v obci, odkiaľ budeme piesok rozvážať na tieto miesta. Tomu by ale ešte predchádzalo vyhlásenie krízovej situácie,“ povedal Púchovský. V obci zatiaľ nebol vyhlásený žiadny stupeň povodňovej aktivity.

Ako informoval Petar Lazarov z komunikačného odboru kancelárie Ministerstva vnútra SR, v obvode Komárno je potenciálne ohrozených 14 obcí - Komárno, Kolárovo, Číčov, Klížska Nemá, Veľké Kosihy, Zlatná na Ostrove, Iža, Patince, Radvaň nad Dunajom, Moča, Kravany nad Dunajom, Kameničná, Vrbová nad Váhom a Dedina Mládeže. Pri obci Kravany nad Dunajom je cesta zaplavená aneprejazdná.

Prvý stupeň je na Hornáde pri Kysaku

V Košickom kraji je prvý stupeň povodňovej aktivity zatiaľ len na rieke Hornád pri Kysaku pod Ružínskou priehradou. Ako vyplýva z informácie zverejnenej na stránke SHMÚ, v noci z pondelka na dnes hladina Hornádu pri Kysaku dosahovala 210 cm, no od jednej po polnoci klesá a dnes ráno o siedmej mala 203 cm. Hladiny ostatných tokov sú na normálnej úrovni.

Ako dnes ráno informovala Adriana Fečková, starostka obce Malá Lodina, ktorá je prvou obcou pod priehradou, nič dramatické sa zatiaľ nedeje. „Prvý stupeň nás neohrozuje. Zrážky zatiaľ nespôsobili ani zosuvy pôdy. Situáciu však monitorujeme,“ uviedla Fečková.

Pri povodniach v roku 2010 boli obce Malá a Veľká Lodina niekoľko dní odrezané od sveta a dalo sa sem dostať len po železnici. Okrem toho, že časť obce zaplavilo, dažde spôsobili veľký zosuv pôdy, ktorý zasiahol aj časť miestneho cintorína.

Vzostup slovenského povodia Dunaja spôsobili silné dažde v Nemecku a v Rakúsku. "Nemeckí hydrológovia súčasnú povodeň prirovnávajú ku katastrofickej povodni z roku 2002. Voda, ktorá je už v koryte Dunaja v jeho rakúskom úseku má ešte stále stúpajúcu tendenciu, a táto povodňová vlna musí pretiecť aj slovenským úsekom", objasnila hydrologička SHMÚ Michaela Mikuličková.

Dunaj v Bratislave naďalej stúpa. Prívalovú vlnu na Dunaji v Bratislave očakávajú hydrometeorológovia zo stredy na štvrtok alebo vo štvrtok ráno, keď hladina rieky v Devíne by mohla dosiahnuť 900 až 960 centimetrov.
Predpoveď počasia na utorok si môžete pozrieť -----> v tomto článku.

Ozbrojené sily SR vyčlenili 353 profesionálnych vojakov, ktorí sú v prípade potreby pripravení pomôcť pri povodniach. Okrem personálu vyčlenili 40 kusov techniky, ako napríklad nákladné automobily TATRA a AKTIS, vrtuľníky, ale aj člny.

Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa rezortu obrany Martina Balleková. „Ak sa na nás obráti krízový štáb, vyčlenení vojaci do hodiny opustia kasárne a pomôžu na miestach, kde je ich zásah potrebný. Samozrejme, v pohotovosti budú tak dlho, ako si to bude situácia vyžadovať,“ uviedol minister obrany SR Martin Glváč.
.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Robert Fico sa pozrel na povodne z neba, pôjde o centimetre (4. 6. 2013)
 Čísla, ktoré budete počas povodní potrebovať (4. 6. 2013)
 Obrazom: Zábery zaliatej Bratislavy z vrtuľníka (4. 6. 2013)
 Polícia žiada ľudí, nech sú pripravení na evakuáciu (4. 6. 2013)
 Obrazom: Celé Tyršovo nábrežie v Bratislave je pod vodou (4. 6. 2013)
 Obrazom: Dunaj v Bratislave dosiahol tretí povodňový stupeň (4. 6. 2013)
 Obrazom: Devín zaplavila voda, stavajú zábrany (3. 6. 2013)
 Vlaky z Česka na Slovensko meškajú aj štyri hodiny (3. 6. 2013)
 Hladiny riek Morava aj Dunaj stúpajú, zatvorili cesty na nábreží (3. 6. 2013)
 Na Dunaji platí 2. stupeň výstrahy, zrážky neustanú (3. 6. 2013)nasledujúci článok >>
Agentúra Fitch znížila rating Cypru pre ekonomickú neistotu
<< predchádzajúci článok
Počasie nás nepoteší, dážď v utorok neutíchne

Bratislava: Platí mimoriadna situácia, Dunaj odrezáva Devín od mesta - diskusné fórum čitateľov