Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - Správy
Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Zo zahraničia

12. augusta 2019

Britská vláda pripravuje pamätnú 50-pencovú mincu k dátumu brexituilustračná snímkaZdieľať
ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Brusel 12. augusta (TASR) - Nový britský minister financií Sajid Javid chce vydať pamätnú mincu v hodnote 50 pencí, ktorá má byť pripomienkou na odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Minca sa má dostať do obehu 31. októbra tohto roku, čiže v deň brexitu. Uviedla to v nedeľu tlačová agentúra Belga.


Britský premiér Boris Johnson už viackrát zdôraznil, že jeho krajina k uvedenému dátumu opustí Európsku úniu či už s politickou dohodou s Bruselom, alebo bez nej.

Vydanie mince, ktorá by mala byť lákadlom pre zberateľov, bolo pôvodne naplánované na 29. marca, čiže na pôvodný dátum brexitu. Odloženie tohto termínu, ktorý si britská vláda zjednala s ostatnými členskými krajinami EÚ, však tento plán načas prerušilo.

Javid, bývalý bankár, chce tento projekt oživiť 31. októbra. Podľa jeho vyjadrenia je plánom britskej vlády vydať niekoľko miliónov 50-pencovej mince s vyrazeným nápisom Mier, prosperita a priateľstvo so všetkými národmi.

Podľa Belgy má byť plán ministra financií pokusom presvedčiť širokú verejnosť i Európsku úniu, že euroskeptická vláda premiéra Johnsona je skutočne rozhodnutá zabezpečiť odchod Spojeného kráľovstva z EÚ.

Britský denník The Daily Telegraph v tejto súvislosti pripomenul, že na nových minciach bude vyrytý aj dátum 31. október, čo znamená, že v prípade ďalšieho odkladu brexitu sa britská vláda vystaví posmeškom zo zahraničia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Objem čínskych investícií v Európe sa v 1. polroku prepadol o 80 %
<< predchádzajúci článok
Porošenko vypovedal v kauze daňového úniku pri nákupe televízie

Britská vláda pripravuje pamätnú 50-pencovú mincu k dátumu brexitu - diskusné fórum čitateľov