Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - Správy
Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Ekonomika

12. augusta 2019

Objem čínskych investícií v Európe sa v 1. polroku prepadol o 80 %Čínska centrálna banka ilustračné fotoZdieľať
Čínska centrálna banka ilustračné foto Foto: TASR/AP
Mníchov 12. augusta (TASR) - Čínske investície v Európe klesli v 1. polroku tohto roka medziročne o 80 %. Uviedla to v pondelok v pravidelnej polročnej správe poradenská spoločnosť Ernst & Young (EY), ktorú zverejnila agentúra DPA.


Čína investovala do európskych firiem za prvých šesť mesiacov tohto roka 2,4 miliardy USD (2,14 miliardy eur), do čoho je započítaných 81 akvizícií a nákupov podielov, uviedla EY s tým, že väčšinou išlo o kontrakty menšieho rozsahu. V Nemecku, najväčšej ekonomike Európskej únie, však Čína za 1. polrok nezrealizovala žiadne akvizície a do nemeckých firiem investovala iba zhruba 505 miliónov USD. Na porovnanie, v minulom roku najväčšia ázijská ekonomika investovala v Nemecku približne 10 miliárd USD.

Za prudkým poklesom investícií je podľa EY pokračujúci konflikt medzi Čínou a USA, ktorý oslabil rast čínskej ekonomiky. Navyše, čínske investície stále viac znervózňujú európske vlády, ktoré obmedzujú prístup čínskych firiem k domácim podnikom, ktoré pôsobia v (pre štát) citlivých oblastiach.

Rekordným rokom pre Európu, čo sa týka čínskych investícií, bol rok 2016. V ňom Čína investovala v Európe prostredníctvom akvizícií európskych podnikov približne 85 miliárd USD.

(1 EUR = 1,1198 USD)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V kauze zrážky nadrogovaného Chorváta s Maďarmi pokutovali lekára
<< predchádzajúci článok
Britská vláda pripravuje pamätnú 50-pencovú mincu k dátumu brexitu

Objem čínskych investícií v Európe sa v 1. polroku prepadol o 80 % - diskusné fórum čitateľov