Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. apríla 2024

Brusel si plánuje posvietiť na nelegálne opatrenie, dôvodom je nemecký zákon o poplatkoch za vývoz plynu mimo krajinuEurópska únia (EÚ) uvažuje o podnete na súd, ak Nemecko nezreviduje svoj kontroverzný zákon o plyne, ktorý podľa susedných krajín poškodzuje ich snahy o diverzifikáciu od ...Zdieľať
12.4.2024 (SITA.sk) - Európska únia (EÚ) uvažuje o podnete na súd, ak Nemecko nezreviduje svoj kontroverzný zákon o plyne, ktorý podľa susedných krajín poškodzuje ich snahy o diverzifikáciu od ruských energií.


Pre portál Politico to povedal vysokopostavený predstaviteľ Európskej komisie (EK). Nemecko totiž v roku 2022 prijalo zákon, ktorým uvalilo poplatok na všetok plyn opúšťajúci krajinu.

Pravdepodobne nelegálne opatrenie


Susedia Nemecka však tvrdia, že táto legislatíva pravdepodobne porušuje pravidlá Únie o skladovaní plynu a narúša spoločný trh bloku, zvyšuje ceny a motivuje nakupovať lacnejšie ruské energie. EK má rovnaké obavy a Nemecku povedala, že jeho opatrenie pravdepodobne nie je legálne.

„Máme dôvody považovať to za jednoznačné porušenie legislatívy o hospodárskej súťaži a pravidiel jednotného trhu,“ povedal vysokopostavený predstaviteľ EK, ktorý sa vyjadril pri zachovaní anonymity, aby mohol o citlivej záležitosti hovoriť otvorene.

Nevyhnutné právne kroky


„Ak Nemecko neurobí kroky na nápravu tohto porušenia a poplatok nezruší alebo ho nezníži do takej miery, aby nenarúšal jednotný trh,“ podľa predstaviteľa EK, „v najbližších mesiacoch" budú nevyhnutné právne kroky.

Minulý mesiac Rakúsko, Maďarsko, Slovensko a Česká republika vyzvali Brusel, aby sa týmto poplatkom zaoberal, a vyhlásili, že „predstavuje významné problémy pre európsky trh s plynom“. Berlín trvá na tom, že pravidlá neporušuje.

„Poplatok za skladovanie plynu je nediskriminačný a je účtovaný rovnakou sadzbou“ pre všetky krajiny, povedal pre Politico hovorca nemeckého ministerstva hospodárstva. Potvrdil pritom, že nemecká vláda vedie neformálne rozhovory s EK o tom, či došlo k porušeniu legislatívy EÚ.


Zdroj: SITA.sk - Brusel si plánuje posvietiť na nelegálne opatrenie, dôvodom je nemecký zákon o poplatkoch za vývoz plynu mimo krajinu © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Varšava varovala občanov, aby aktuálne necestovali do Izraela, Libanonu a na palestínske územia
<< predchádzajúci článok
Kremeľ prehovoril o mierových rokovaniach, návrh dohody zo začiatku invázie by mohol predstavovať pevný základ