Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. apríla 2024

Bývalý ruský magnát Vardanjan, ktorý kedysi viedol Náhorný Karabach, drží vo väzení protestnú hladovku (video)Bývalý ruský magnát uväznený v Azerbajdžane na základe obvinení z čias, keď bol najvyšším predstaviteľom separatistov v Náhornom Karabachu, drží protestnú hladovku. V piatok to uviedla jeho ...Zdieľať
19.4.2024 (SITA.sk) - Bývalý ruský magnát uväznený v Azerbajdžane na základe obvinení z čias, keď bol najvyšším predstaviteľom separatistov v Náhornom Karabachu, drží protestnú hladovku. V piatok to uviedla jeho rodina.

Vzdal sa ruského občianstva


Ruben Vardanjan začal hladovku pred dvoma týždňami, chce si ňou vynútiť rýchly súdny proces. Vardanjan bol spoluzakladateľom kedysi významnej súkromnej investičnej banky Troika Dialog a nahromadil majetok za zhruba miliardu dolárov.

V roku 2022 sa vzdal ruského občianstva a presťahoval sa do Náhorného Karabachu, ktorého časti riadili etnickí Arméni snažiaci sa o odtrhnutie od Azerbajdžanu. Vardanjan sa v Náhornom Karabachu stal štátnym ministrom regiónu, čo bol ekvivalent premiéra, ale minulý rok bol odvolaný z funkcie.

Ofenzíva prinútila odísť vyše 100-tisíc ľudí


Azerbajdžan, ktorý vo vojne v roku 2020 opäť získal kontrolu nad veľkými časťami Karabachu, žiadal jeho zosadenie. Azerbajdžan v septembri 2023 prevzal plnú kontrolu nad zvyškom Náhorného Karabachu.

 Blesková ofenzíva prinútila odísť takmer všetkých 120-tisíc Arménov v regióne. Vardanjan bol zatknutý pri pokuse o prechod do Arménska a bol obvinený z financovania terorizmu a založenia ozbrojených skupín.


Zdroj: SITA.sk - Bývalý ruský magnát Vardanjan, ktorý kedysi viedol Náhorný Karabach, drží vo väzení protestnú hladovku (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rusko zaútočilo raketami na čiernomorský prístav Pivdennyj, potvrdil prezident Zelenskyj
<< predchádzajúci článok
Ursula von der Leyen skontrolovala situáciu na fínsko-ruskej hranici. Nejde o bezpečnosť jednej krajiny, ale celej Európy