Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. decembra 2019

Ceny ropy vzrástli a aj ropná zmes Brent je drahšiaCeny ropy vzrástli v závere piatkového (6. 12.) obchodovania o viac než 1 % a ešte výraznejší rast zaznamenali za celý týždeň. Trhy podporilo najmä rozhodnutie ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
New York 8. decembra (TASR) - Ceny ropy vzrástli v závere piatkového (6. 12.) obchodovania o viac než 1 % a ešte výraznejší rast zaznamenali za celý týždeň. Trhy podporilo najmä rozhodnutie Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších producentov znížiť na začiatku budúceho roka ťažbu ešte viac, než ju obmedzujú v rámci súčasného programu.


OPEC a štáty mimo ropného kartelu na čele s Ruskom, ktoré spolu tvoria zoskupenie OPEC+, sa na piatkovej schôdzke vo Viedni dohodli, že súčasný program obmedzovania ťažby prehĺbia o ďalších 500.000 barelov denne (1 barel = 159 litrov). To znamená, že produkčné škrty v porovnaní s októbrom 2018, z ktorého sa pri určovaní objemu ťažby vychádza, dosiahnu 1,7 milióna barelov denne.

Dodatočné produkčné škrty budú platiť v 1. kvartáli budúceho roka. Producenti sa zároveň dohodli, že sa opätovne zídu na mimoriadnej schôdzke 6. marca. Na nej by mali zhodnotiť vývoj na trhu a rozhodnúť o ďalšom smerovaní produkcie.

Na to ihneď zareagovali trhy s ropou. Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou vo februári vzrástla o 1 USD (1,58 %) a obchodovanie v piatok uzatvorila na úrovni 64,39 USD (58,04 eura) za barel. Za celý týždeň sa cena Brentu zvýšila o 3 %.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s januárovým kontraktom dosiahla v závere piatkového obchodovania 59,20 USD za barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o 77 centov (1,32 %). To prispelo k výraznému rastu za celý týždeň, ktorý dosiahol približne 7 %. Bolo to najvýraznejšie tempo rastu od júna tohto roka.

(1 EUR = 1,1094 USD)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
PRIESKUM: Slováci najčastejšie online nakupujú knihy a najmenej jedlo
<< predchádzajúci článok
Dovoz ropy do Číny dosiahol v novembri rekordné množstvo

Ceny ropy vzrástli a aj ropná zmes Brent je drahšia - diskusné fórum čitateľov