Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. apríla 2020

Česi pomocou rýchlotestov otestujú tisíce zamestnancov domovov pre seniorov. Na Slovensku asi vyjdú nazmar



Koncom marca prišli na Slovensko z Číny státisíce rýchlotestov. Ich efektivita pri diagnostike Covid-19 však bola spochybnená.



Zdieľať
Česi pomocou rýchlotestov otestujú tisíce zamestnancov domovov pre seniorov. Na Slovensku asi vyjdú nazmar

Podľa medializovaných informácií o ne ihneď prejavili záujem Česi, no ponuka „od susedov“ ostala visieť vo vzduchu a ďalší osud rýchlotestov ostal neznámy.

Či Ministerstvo zdravotníctva SR plánuje nakúpené rýchlotesty niekedy využiť, sme sa nedozvedeli. Ako však uviedol na stretnutí s novinármi minister zdravotníctva Marek Krajčí, efektivita rýchlotestov je len niečo cez 50 percent, ich vierohodnosť teda nie je dostatočná.

Na Slovensku vychádza testovanie na koronavírus z klinického protokolu a ráta len s tzv. PCR diagnostikou, teda odberom vzoriek výterom z nosa a hrdla a ich následnou laboratórnou analýzou.

 

V aktuálnej situácii šírenia ochorenia Covid-19 môžu byť rýchlotesty užitočné v určitých fázach ochorenia – napríklad u chorých osôb s výraznými klinickými príznakmi trvajúcimi niekoľko dní, na odlíšenie ochorenia Covid-19 od iných respiračných nákaz. Rýchlotesty však väčšinou nedosahujú citlivosť molekulárno-biologických metód. Ide o orientačné vyšetrenie a treba ho ešte konfirmovať citlivejšou metódou. Národné referenčné centrum pre chrípku na Úrade verejného zdravotníctva Slovenskej republiky vykonáva laboratórnu diagnostiku ochorenia Covid-19 metódou RT-PCR,“ uviedol vo svojom vyjadrení Úrad verejného zdravotníctva SR.

Česi zahájili plošné testovanie na rizikových miestach

Kým Slováci pre rýchlotesty nevedia nájsť využitie, Česi sú vynaliezavejší. Pomocou rapid testov odhaľujú potenciálne ohniská šírenia koronavírusu v domovoch dôchodcov a sociálnych služieb.

Podľa Martina Novotného z tlačového oddelenia českého ministerstva zdravotníctva v Česku spustili plošné testovanie pracovníkov domovov dôchodcov a sociálnych služieb. Rezort vydal nariadenie, ktorým zariadeniam ukladá povinnosť zabezpečiť pravidelné vyšetrovanie všetkých zamestnancov pomocou krvných rýchlotestov na protilátky proti Covid-19. Na tento účel poskytlo české ministerstvo každému kraju 20-tisíc rýchlotestov.

Dostupné rapid testy sú schopné detegovať prítomnosť špecifických protilátok akútnej (IgM) a neskorej (IgG) fázy proti SARS-CoV-2 v kapilárnej krvi. Vykonanie testu je navyše jednoduché, rýchle a intuitívne. Výsledok je dostupný najneskôr do 15 minút od začatia testu. Pre praktické vykonávanie testu nie je potrebné žiadne špeciálne vybavenie, okrem osobných ochranných prostriedkov, sterilnej ihly a dezinfekcie,“ vysvetlil Novotný.

Ak bude mať zamestnanec pozitívny výsledok testu, pôjde do okamžitej karantény a čo najskôr podstúpi PCR test horných dýchacích ciest. V prípade pozitivity tohto testu sa bude liečiť v izolácii, v prípade negatívneho výsledku bude pokračovať v práci, dodal Novotný.

Dva typy rýchlotestov

Výhodou rýchlotestov je podľa informácií Biomedicínskeho centra SAV najmä testovanie „na počkanie“, ktoré sa dá realizovať aj v domácich podmienkach. Výsledok tieto testy ukážu už po 20 – 30 minútach. Sú však oveľa menej citlivé ako RT-PCR testovanie, ktoré prítomnosť vírusovej RNA deteguje v steroch zo sliznice nosohltana. Ochorenie dokáže laboratórny test PCR odhaliť ešte pred nástupom ochorenia a aj u bezpríznakových jedincov.

Rýchlotesty však majú určitú výpovednú hodnotu. Existujú dve metódy. Prvou sú rýchlotesty zo sterov zo sliznice nosohltana. Vírus však odhalia až po 3-5 dňoch od nástupu ochorenia a nie sú vhodné na testovanie bezpríznakových osôb.

Druhý typ testu je založený na princípe zisťovania antivírusových protilátok proti Covid-19 v krvi. Imunitnú odpoveď však zachytia až po 10-12 dňoch od prepuknutia ochorenia. Preto sú vhodné na testovanie ľudí, ktorí už ochorenie prekonali. Práve tieto testy dokážu napovedať, či si organizmus proti ochoreniu vytvára protilátky a mohli by tiež pomôcť zmapovať kolektívnu imunitu v populácii.

Dynamika infekcie a rýchlotesty. Foto: Biomedicínske centrum SAV


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Internetom sa šíri „otvorený list zamestnancov DSS Pezinok“, seniori vraj mali Covid-19 už dávno (16. 4. 2020)
 Ako požiadať o vyšetrenie na koronavírus Covid-19? (16. 4. 2020)
 Futbalová legenda Maldini sa podelil o svoje skúsenosti s Covid-19, podľa neho nejde o bežnú chrípku (16. 4. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensko pribudlo 114 nakazených a dvaja mŕtvi, Covid-19 sa potvrdil v ďalších DSS a nekontrolovane sa šíri v Žehre (online) (16. 4. 2020)
 Novozélandská premiérka Ardernová a jej vláda si znížili platy o 20 percent, považuje to za prejav vodcovstva (15. 4. 2020)
 Maturity a záverečné skúšky dostali od hygienika zelenú, prijímačky na stredné školy by mohli byť online (15. 4. 2020)
 O prácu prídu desaťtisíce ľudí a ekonomika Slovenska sa prepadne, predpovedajú analytici (15. 4. 2020)
 Sulíkovo ministerstvo chce pomôcť cestovným kanceláriám, cestujúci budú mať niekoľko možností (15. 4. 2020)
 Alkohol ochorenie Covid-19 nezabíja, konšpiračné médiá šíria o koronavíruse aj ďalšie hoaxy (15. 4. 2020)
 Koronavírus: NNa Slovensku zomreli ďalší štyria ľudia, ochorenie potvrdili už v 14 osadách a maturity dostali zelenú (online) (15. 4. 2020)



nasledujúci článok >>
Video: Brutálna bitka Rómov v Tescu v Malackách: „Oni majú vírus! Zabi ho! Daj mu!
<< predchádzajúci článok
Internetom sa šíri „otvorený list zamestnancov DSS Pezinok“, seniori vraj mali Covid-19 už dávno