Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. januára 2021

Česko zdanilo medikov, ktorým nariadilo pracovať počas pandémieZo svojej výplaty musia odviesť sociálne a zdravotné poistenie a zaplatiť aj daň z príjmu.Zdieľať
Česko zdanilo medikov, ktorým nariadilo pracovať počas pandémie

Česká republika zmenila v decembri výklad zákona a zdanila študentov lekárskych fakúlt, ktorým štát nariadil pracovať v priebehu druhej vlny epidémie v nemocniciach či domovoch dôchodcov. Medici tak musia spätne zo svojej výplaty odviesť sociálne a zdravotné poistenie a zaplatiť aj daň z príjmu - prísť môžu až o 30 percent peňazí, ktoré dostali. Píše o tom spravodajský server iDNES.cz.


Na zmenu ako prvý upozornil Juhomoravský kraj. "Ústredné orgány štátnej správy v decembri zmenili výklad a z už poskytnutej peňažnej náhrady za výkon pracovnej povinnosti v rámci zdravotníckych zariadení je nutné po novom odviesť zdravotné a sociálne poistenie a súčasne zraziť daň z príjmu," cituje iDNES.cz z listu, ktorý študentom napísal vedúci odboru kancelárie riaditeľa krajského úradu Martin Koníček.

Podľa odporučeného postupu ministerstva zdravotníctva, ktorým sa jednotlivé kraje v ČR riadia, sa do decembra 2020 peňažná náhrada za výkon pracovnej povinnosti nepovažovala za mzdu ani plat. Študenti teda podľa predošlého výkladu nemuseli odvádzať sociálne a zdravotné poistenie, ani zaplatiť daň príjmu, vysvetľuje iDNES.cz.

V súlade s novým výkladom sa však z náhrady na nariadenú prácu odvádza aj sociálne a zdravotné poistné. "Daň sa z tohto príjmu odvádzala vždy, na tom sa nič nemení. Fakticky ju však študenti nezaplatia, lebo ju pokryje zľava na poplatníka a študenta," priblížil hovorca ministerstva financií Michal Žurovec.

Zásadnejšia je však platba zdravotného a sociálneho poistenia; na tú sa nijaké zľavy nevzťahujú. Redakcia iDNES.cz sa preto obrátila na ministerstvo práce a sociálnych vecí, ktoré so zmenou výkladu prišlo. Rezort však zatiaľ na otázky tohto média nereagoval.

Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že na oslobodenie študentov od daní a odvodov nevidí dôvod. "Diskriminovali by sme tým všetkých ostatných, ktorí zo svojho príjmu odvody platia - napríklad zdravotné sestry, sanitárov či lekárov," objasnila podľa iDNES.cz hovorkyňa rezortu Barbora Peterová.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Koronavírus: Na Slovensku za piatok zistili 4 072 pozitívnych. Potvrdili ďalších 48 úmrtí (9. 1. 2021)
 Video: Situáciu na Slovensku zhoršuje infekčnejšia mutácia koronavírusu z Anglicka. (8. 1. 2021)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo takmer tritisíc infikovaných. Chorobe podľahlo 71 pacientov (8. 1. 2021)
 Rakúsko zavádza kontroly na hraniciach, obmedzí aj počet priechodov (8. 1. 2021)
 Na Slovensko dorazila prvá časť antigénových testov, informoval Richard Sulík. (7. 1. 2021)
 Ústredný krízový štáb bude môcť zasadať aj na diaľku (7. 1. 2021)
 WHO vyzýva európske krajiny, aby na krátky čas ešte sprísnili opatrenia (7. 1. 2021)
 Antigénové testovanie v Hlohovci je ohrozené, členovia odberového tímu sú infikovaní (7. 1. 2021)
 Koronavírus: PCR testy odhalili vyše 2-tisíc nakazených, pribudli aj desiatky úmrtí a 2623 vyliečených (7. 1. 2021)
 Dodržiavanie opatrení bude kontrolovať viac policajtov, zastaviť vás môžu aj na hraniciach okresov (6. 1. 2021)nasledujúci článok >>
Testovanie na koronavírus v Nitre: Otvorili všetkých 37 odberných miest, zdravotníkov majú dosť (foto)
<< predchádzajúci článok
Koronavírus: Na Slovensku za piatok zistili 4 072 pozitívnych. Potvrdili ďalších 48 úmrtí

Česko zdanilo medikov, ktorým nariadilo pracovať počas pandémie - diskusné fórum čitateľov