Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. septembra 2019

Český minister Petříček nevidí dôvod na odvolanie uznania KosovaNa archívnej snímke Tomáš Petříček.Zdieľať
Na archívnej snímke Tomáš Petříček. Foto: TASR
Praha 11. septembra (TASR) - Český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček v stredu uviedol, že nevidí dôvod, prečo by mala Česká republika odvolať uznanie Kosova, ako to počas návštevy Srbska navrhol prezident ČR Miloš Zeman. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.


Podľa Petříčka by takýto krok nebol v záujme čitateľnosti českej zahraničnej politiky.

"Napriek tomu, že na takúto debatu nevidím v tejto chvíli dôvod, pretože situácia na Balkáne sa nijako dramaticky nezmenila, rád sa s pánom prezidentom o jeho názore pobavím," napísal český minister zahraničných vecí v SMS správe.

"Česko podporuje krajiny západného Balkánu, teda aj Srbska, na ceste do EÚ. Kosovo sme v roku 2008 uznali 'de iure' a je v záujme našej bezpečnosti a čitateľnosti našej zahraničnej politiky, aby sme na tom nič nemenili," dodal Petříček.

Reagoval tak na vyhlásenie prezidenta Zemana, že nemá rád Kosovo a že sa na porade českých najvyšších ústavných činiteľov opýta, či by nebolo možné, aby Česká republika vzala uznanie Kosova späť.

Zeman o zrušení uznania samostatného Kosova rozprával na stredajšej tlačovej konferencii po stretnutí so srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom v Belehrade, kde je český líder na návšteve. On sám naznačil, že takúto možnosť podporuje.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Protesty v Hongkongu znížili počet cestujúcich Cathay Pacific
<< predchádzajúci článok
Rekonštrukcia Orlovského mosta komplikuje dopravu v Považskej Bystrici

Český minister Petříček nevidí dôvod na odvolanie uznania Kosova - diskusné fórum čitateľov